1 сентябрдан Россияга ташриф буюрувчи ўзбекистонликлар махсус мобил иловадан фойдаланиши керак бўлади
Ўзбекистон лабораториялари «Путешествую без COVID-19» («COVID-19`сиз саёҳат қиламан) иловасига қўшилди.
ПЗР тестини 87 пунктда топшириш мумкин, дея маълум қилди хизматни ишлаб чиққан Евроосиё тараққиёт банкининг (ФЦИ ЕАБР) Рақамли ташаббуслар жамғармаси матбуот хизмати. Фойдаланувчилар дастурдаги энг яқин пунктларнинг тўлиқ рўйхати билан танишишлари мумкин.
2021 йил 1 сентябрдан бошлаб Россияга Озарбайжон, Молдова, Ўзбекистон, Тожикистон ва Туркманистон ҳудудларидан келганлар учун «Путешествую без COVID-19» иловасидан фойдаланиш мажбурий бўлади.
Бугунги кунда ушбу иловадан Россияга келишда Евроосиё Иқтисодий Иттифоқига аъзо мамлакатлар: Арманистон, Беларус, Қозоғистон ва Қирғизистон томонидан фаол фойдаланилмоқда. Фойдаланувчилар ушбу дастурни 530 минг мартадан кўпроқ юклаб олишган ва у орқали 600 мингдан ортиқ ПЗР-тест натижаларини олишган.
Кейинчалик иловада акс этиши учун таҳлилларни 1942 пунктда топшириш мумкин. Арманистонда 62 та, Беларусда — 48 та, Қозоғистонда — 424 та, Қирғизистонда — 144 та, Россияда -1100 та, Тожикистонда — 77 та ва Ўзбекистонда — 87 та пунктлар очилган. Иловани App Store, Google Play ва AppGallery (Huawei иловалар дўкони) да юклаб олиш мумкин.
Spot қайд этишига кўра, илованинг вазифаси коронавирус пандемияси шароитида фуқароларнинг мамлакатлар ўртасида эркин ва хавфсиз ҳаракатланишини таъминлашдан иборат. Рақамли ечим касаллик тарқалиш хавфини камайтиради ва давлатлараро даражада ишончли бошқарув тизимини таъминлайди.
Шу билан бирга, дастурнинг ўзига хослиги шундаки, трансчегаравий маълумотлар алмашинуви пайтида фуқароларнинг шахсий маълумотлари узатилмайди.
Барча маълумотлар фақат тест ўтказилган миллий даражада қолади. Натижада, шахсий маълумотларни қайта ишлаш фақат миллий қонунларга мувофиқ амалга оширилади.

Лаборатории Узбекистана присоединились к приложению «Путешествую без COVID-19», сообщила пресс-служба разработчика сервиса — Фонда цифровых инициатив Евразийского банка развития.
Сегодня сдать ПЦР-тест можно уже в 87 пунктах забора биоматериала. С полным перечнем ближайших пунктов пользователи могут ознакомиться в приложении, отмечается в сообщении.
Для въезжающих с территории Узбекистана в Россию использование приложения «Путешествую без COVID-19» станет обязательным с 1 сентября 2021 года. Соответствующее положение содержится в обновленном варианте распоряжения правительства России от 16 марта 2020 года № 635-р. С этой же даты приложение должны будут использовать прибывающие из Азербайджана, Молдовы, Таджикистана и Туркменистана.
Сегодня «Путешествую без COVID-19» активно используется для въезда в Россию из стран-членов Евразийского экономического союза: Армении, Беларуси, Казахстана и Кыргызстана. Пользователи скачали приложение более 530 тысяч раз и получили через него более 600 тысяч результатов ПЦР-тестов.
Как отмечается в сообщении, задача приложения — обеспечить свободное и безопасное перемещение граждан между странами в условиях пандемии. Цифровое решение снижает риск распространения заболевания и обеспечивает надежную систему контроля на межгосударственном уровне.