Ўзбекистон ОАВ журналистлари тарихда илк бор Ўзбекистондаги таълим муассасаларида зўравонликлар муаммосини фаол ёритиш масаласини муҳокама қилиш учун жам бўлди. 6 сентябрь куни Тошкентда ЮНИСЕФ томонидан шу мавзуга бағишланган анжуман ташкил этилди.
Мактабларда ўқувчилар педагоглар, бошқа ўқувчилар томонидан босимга учраши, руҳий жароҳатлар олиши мумкин.ЮНИСЕФ маълумотларига кўра, Ер юзида ҳар беш дақиқада беш нафар бола зўравонликлар сабабли ҳаётдан кўз юммоқда. Бутун дунёдаги мактабларда 150 миллион бола зўравонлик ва тазйиқларга дуч келади, бу сайёрадаги 13−15 ёшли болаларнинг ярми дегани.
Мактабларда мазкур жараённинг барча иштирокчилари — тазйиқлар ташкилотчилари ҳам, қурбонлар ҳам, кузатувчилар ҳам жароҳат олади. Болалар ўзига ишончни йўқотади, ўқиш ва давомати ёмонлашади. Тизимли тазйиқ ва зўравонликлар бола руҳиятига салбий таъсир кўрсатиб, келгусидаги муваққатлар имкониятидан маҳрум этиши мумкин.
Анжуманда ЮНИСЕФ мутахассислари журналистларга болалар муаммоларини ёритиш услублари ҳақида маълумотлар тақдим этди. Бошланғич синф ўқитувчиси ва дефектолог Раъно Макаренко Ўзбекистон мактабларидаги тазйиқларнинг ўзига хосликлари ва зарур ислоҳотлар ҳақида сўзлаб берди.
«Ҳар бир ота-онага шуни етказишимиз керакки, фарзандингизни мактабда уриб, камситишаётган бўлса, бу — нормал ҳолат эмас. Калтак ва жанжаллар болангизни кучли қилиб, чиниқтирмайди, улар фақатгина унга зарар етказади. Афсуски, кўплаб ота-оналар нафақат бундай «тарбия»ни ёқлайди, балки ўзлари ҳам уйда зўравонликка қўл уради. Буларга қарши билим бериш орқали курашиш керак», — деди Раъно Макаренко «Газета.uz»га.
Зўравонликларга қарши курашда самарали усул сифатида Раъно Макаренко педагогларни конфликтологияга ўқитиш, мактабда ижтимоий ходим штатини юритиш, психологларни кераксиз вазифалардан озод қилиш, мактабларда зўравонликларга муносабат билдириш баённомасини яратиш ҳамда кузатув камераларини ўрнатиш орқали мактаб ҳудуди хавфсизлигини таъминлашни таклиф қилди.
Анжуман иштирокчиларининг қайд этишича, авваллари Ўзбекистонда мактаблардаги зўравонликлар кенг ёритилмаган. Бу муаммо мавжуд эмас деб ҳисобланган. Журналистлар ОАВда мактаблардаги зўравонликлар мавзусини доимий равишда кўтариб чиқиш ва ислоҳотларга чақириш, ота-она ва педагогларни ўқитиш зарурлиги ҳақида хулоса ясади.

Журналисты узбекистанских СМИ впервые в истории собрались вместе, чтобы договориться об активном освещении проблемы насилия в образовательных учреждениях в Узбекистане. «Насилие — это не норма» — такой девиз решили продвигать участники конференции, организованной ЮНИСЕФ 6 сентября в Ташкенте.
5 сентября узбекистанские дети отправились в школу. Многие из них могут столкнуться в классах с насилием со стороны педагогов, сверстников и с психологической травлей. По данным исследования ЮНИСЕФ, каждые пять минут на Земле погибает в результате насилия один ребенок. В школах всего мира насилию и травле подвергается 150 миллионов детей, это половина всех учащихся в возрасте от 13 до 15 лет на планете.
Школьное насилие травмирует всех участников этого процесса — и организаторов травли, и жертву, и наблюдателей. Дети теряют самооценку, снижается их способность к обучению и посещаемость. Систематическая травля и насилие в школе калечат психологическое состояние ребенка и могут лишить его возможности успеха в будущем.
По оценкам специалистов ЮНИСЕФ, вся планета теряет 7 миллиардов долларов каждый год из-за того, что травмированные насилием и травлей дети не могут полностью реализовать себя после достижения зрелости.
На конференции выступили сотрудники ЮНИСЕФ, которые презентовали глобальные механизмы для борьбы с травлей и насилием, а также рассказали журналистам о методах освещения проблем детей. Педагог начальных классов и дефектолог Рано Макаренко рассказала об особенностях травли в узбекистанских школах и необходимых реформах. «Нам необходимо донести до каждого родителя, что если вашего ребенка бьют и унижают в школе — это не нормально, с этим нельзя мириться. Побои и драки не сделают вашего ребенка сильнее и закаленнее, они только повредят ему. К сожалению, многие родители не только одобряют такое „воспитание“, но и сами занимаются насилием дома. Со всем этим нужно бороться с помощью просвещения», — сказала «Газете.uz» Рано Макаренко. Она отметила, что в школах страны травля и насилие не поддаются огласке учениками и учителями, скрываются. Родители не получают информации о случаях насилия, процветает безразличие и непрофессионализм со стороны сотрудников школ.
В качестве эффективных норм борьбы с насилием Рано Макаренко предложила обучать педагогов конфликтологии, ввести ставку социального работника в школе, освободить психологов от ненужной нагрузки, создать протокол реагирования школы на насилие и обезопасить пространства школ повсеместной установкой камер наблюдения.
Участники конференции отметили, что в Узбекистане вопросы травли и школьного насилия раньше не освещались широко. Считалось, что этой проблемы не существует. Журналисты резюмировали, что необходимо постоянно поднимать вопрос школьного насилия в СМИ и призывать к реформам, а также просвещать педагогов и родителей.