Тошкентда коронавирусга қарши беморларни даволайдиган махсус поликлиникалар ташкил этилди
Коронавирус инфекциясига гумон қилинган шахслар ҳамда ушбу инфекция тасдиқланган беморларга бирламчи тиббий-санитария ёрдамини кўрсатиш мақсадида пойтахтнинг 11 та туманида 1 тадан махсус поликлиника ташкил этилди. Бу ҳақда ССВ матбуот хизмати хабар бермоқда.
Маълумотга кўра, мазкур поликлиникалар аҳолига куну тун хизмат кўрсатиши белгиланган бўлиб, ҳар бир марказга 3 тадан тиббий бригада бириктирилган. Улар таркибидан 2 нафар шифокор ҳамда 2 нафар ўрта тиббиёт ходими ўрин олган.
Шунингдек, беморларга шошилинч тиббий ёрдам кўрсатиш мақсадида ушбу поликлиникалар рентген, кислород конденсаторлари, пульсоксиметр, зарур дори-дармонлар, сарфлов материаллари, дезинфекцияловчи эритма ва реактивлар, шунингдек, махсус тиббиёт воситалари билан таъминланган.
Махсус поликлиникага мурожаат қилган беморлар учун махсус карта юритилиб, унда фуқаронинг динамик ҳолати, текширув ва даволаш натижалари қайд этиб борилади.
Мурожаат қилганлар орасида «COVID-19» инфекцияси тасдиқланмаган беморлар бўлса, улардан керакли таҳлиллар олинади ва ҳудудий санитария хизмати лабораторияларига етказилади. Шу билан бирга, беморлар оғирлик даражасига кўра сараланиб, аҳволи енгил фуқароларга уйда даволанишлари учун зарур тавсиялар берилади. Aгар беморнинг аҳволи оғир бўлса, у зудлик билан махсус шифохонага юборилади ва бу ҳақида фуқаро истиқомат қиладиган ҳудуддаги оилавий поликлиникага хабар қилинади.
Айни пайтда пойтахтдаги барча оилавий поликлиникалар ушбу поликлиникалар билан интеграция асосида фаолият юритаётган бўлиб, у ерга коронавирус инфекциясига гумондор ҳамда инфекция тасдиқланган шахслар оилавий поликлиникалар йўлланмаси ва “103” хизмати  орқали ёки ўзлари мустақил равишда ҳам мурожаат қилишлари мумкин’’, – дейилади вазирлик хабарида.

В каждом районе Ташкента образованы специализированные поликлиники для лечения больных COVID-19
Для оказания первичной санитарно-медицинской помощи гражданам с подозрением на коронавирус, а также пациентам с подтверждённым COVID-19 в 11 районах Ташкента открылось по одной специальной поликлинике, сообщила пресс-служба Министерства здравоохранения.
Учреждения расположены на территориях диспансеров, близких по спектру оказываемых услуг, и будут работать в круглосуточном режиме. За каждой такой поликлиникой закреплены по три медицинских бригады, в составе которых — по два врача и два медработника среднего звена.
Для оказания скорой медицинской помощи спецполиклиники оборудованы рентгенами и кислородными конденсаторами, а также обеспечены пульсоксиметрами и необходимым набором лекарств, расходными материалами, дезинфекционными растворами и другими медицинскими средствами.
В Минздраве указали, что спецполиклиники интегрированы со всеми семейными поликлиниками столицы. В учреждения можно попасть по направлению семейных врачей, а также через службу скорой помощи «103».
«Если по жалобам гражданина, обратившегося в скорую помощь, выявляются подозрения на коронавирус, то ему рекомендуется обратиться в специальную районную поликлинику по месту проживания. В случае, если его состояние и возможности не позволяют, то адрес пациента будет записан и передан в специальную поликлинику. После этого его доставят в учреждение на выделенном автотранспорте и окажут медицинско-санитарную помощь»,— говорится в сообщении министерства.
Для пациентов, обратившихся в спецполиклинику, будет вестись отдельная медицинская карта, куда будет вноситься информация о динамике состояния, результатах исследований и лечения. Пациентов в тяжёлом состоянии будут направлять в специальные больницы, уведомив об этом семейную поликлинику по месту проживания.