Ўзбекистоннинг Истанбулдаги Бош консулхонаси хабарига кўра, сўнгги 14 кун давомида Туркияда бўлган ва ушбу мамлакат орқали Ўзбекистонга кириб келаётган Ўзбекистон фуқаролари ёки фуқаролиги бўлмаган шахсларни уй ёки меҳмонхонада карантинда бўлишлари тартиби бекор қилинди.
Аммо Ўзбекистонга келиш учун авиарейсга рўйхатдан ўтишдан олдин охирги 72 соатдан кўп бўлмаган муддатда COVID-19 инфекциясига фақат ПЗР-тести орқали текширилиб, манфий кўрсаткичга эга маълумотномани тақдим этиш талаби сақланиб қолмоқда.
Шунингдек, жорий йил 3 июндан бошлаб Истанбулдан Фарғона, Урганч ва Самарқанд ўртасида авиақатновларни босқичма босқич тикланади.
Туркияга сайёҳлар учун мўлжалланган чартер рейслар эса 5 июндан бошлаб босқичма босқич тикланади.
Тошкент – Истанбул йўналишида авиақатновлар талаб ва вазиятдан келиб чиқиб 10 июндан бошлаб кўпайтирилади.

В связи со стабилизацией эпидемиологической ситуации в Турции, был принят ряд решений по отмене ранее введенных ограничений, связанных с распространением коронавирусной инфекции. Об этом сообщили в Генконсульстве Узбекистана в Стамбуле.
В частности: — С 3 июня возобновляются авиарейсы между Стамбулом, Ферганой, Ургенчем и Самаркандом; — С 5 июня поэтапно возобновляются чартерные авиарейсы в Турцию; — С 10 июня поэтапно увеличатся авиарейсы по маршруту Ташкент-Стамбул в зависимости от спроса.
Помимо этого, отменяется процедура прохождения карантина для постоянно проживающих в Турции граждан Узбекистана и лиц без гражданства, находящихся в Турции в течение последних 14 дней и прибывающих в Узбекистан через Турцию.
Для допуска на авиарейс в Узбекистан необходимо не более чем за 72 часа до регистрации предоставить справку о прохождении ПЦР-теста на коронавирус с отрицательным результатом.