Андижон вилоятининг Булоқбоши тумани Давлат солиқ инспекцияси давлат солиқ бош инспектори фирибгарлик жинояти устида ушланди.
Қайд этилишича, Бош прокуратура ҳузуридаги Департамент, ДХХ ва ДСҚнинг вилоят бошқармалари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда, Булоқбоши тумани Давлат солиқ инспекцияси давлат солиқ бош инспектори М.Х. жиноят устида қўлга олинди.
У ўз хизмат мавқеидан фойдаланиб, фуқаро А.нинг отасига тегишли 0,33 гектар нотурар ер майдонининг солиқ қарздорлиги мавжуд бўлмасада, ушбу ер майдони бўйича 30 млн сўм солиқ қарздорлиги борлигини айтиб, ушбу қарздорликни бартараф қилиб бериши эвазига 15 млн сўмни фирибгарлик йўли билан олган вақтида ашёвий далиллар билан ушланган.
Мазкур ҳолат юзасидан М.Х.га нисбатан Жиноят кодексининг 168-моддаси (фирибгарлик) билан жиноят иши қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари ўтказилмоқда.

Задержан инспектор ГНИ, требовавший 15 млн сумов за погашение несуществующего долга
Во время оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Департамента при Генпрокуратуре, был задержан гражданин М.Х., главный инспектор ГНИ Булакбашинского района Андижанской области.
Выяснилось, что у гражданина А. имелся необлагаемый налогом земельный участок площадью 0,33 га. Однако, инспектор, используя свое служебное положение, сообщил о якобы имеющейся налоговой задолженности в размере 30 млн сумов.
За погашение «долга» инспектор потребовал 15 млн сумов. Он был пойман с поличным при получении запрошенной суммы.
По данному факту в отношении гражданина М.Х. возбуждено уголовное дело по ст. 168 УК РУз (Мошенничество). Ведется следствие.