Ўзбекистоннинг Анқарадаги элчихонаси Туркияда қатор карантин чоралари киритилаётгани бўйича хабар берди.
Ўзбекистон элчихонаси Туркияда вақтинча бўлиб турган, доимий яшаётган, ўқиётган, меҳнат қилаётган ёки ушбу мамлакатга сафар қилишни режалаштираётган ватандошларни мамлакатда киритилаётган янги чеклов чораларини ҳисобга олиш, ўз соғлигига эътиборли бўлиш ҳамда расмий органларнинг аҳолини коронавирус тарқалишидан ҳимоя қилишга қаратилган барча талабларини бажаришга чақирди, деб хабар бермоқда «Дунё» АА.
Кеча Туркия расмийлари COVID-19 тарқалишига қарши курашиш доирасида карантин чоралари кучайтирилганини маълум қилди.
Янги чекловлар 20 ноябрдан бошлаб кучга киради. Бунгача 65 ёшдан катта фуқароларнинг кўчага чиқишларига ўрнатилган чекловлар энди 20 ёшгача бўлганларга ҳам тегишли бўлди.
Бундан ташқари, мамлакатда дам олиш кунлари уйдан чиқишга қисман тақиқ жорий этилмоқда. Мамлакат бўйлаб дам олиш кунлари қисман комендантлик соати ҳам жорий қилинади. Аҳолига фақат маҳаллий вақт билан соат 10:00 дан 20:00 гача кўчага чиқишга рухсат берилди.
Давлат муассасалари, бозорлар, савдо марказлари, дўконлар, ресторанлар, кафелар, сартарошхоналар ҳафта давомида соат 10:00дан соат 20:00 гача ишлайди. Ресторанларга фақат буюртмаларни етказиб бериш йўналишида фаолият юритишга рухсат берилмоқда. Кинотеатрлар йил охиригача ёпиқ бўлади. Ўйин ва спорт майдончаларидан фойдаланиш тақиқланади. Мамлакатдаги барча спорт тадбирлари томошабинларсиз давом эттирилади.
Мактаб ўқувчилари ва талабалар учун масофавий ўқитиш 2020 йил охиригача узайтирилмоқда.
Кўчада сигарет чекишга тақиқ ҳам амалда сақланиб қолмоқда.
Қолаверса, маҳаллий ҳокимият органлари эпидемиологик вазиятга қараб, қўшимча чеклов чораларини жорий этиш ҳуқуқига эга бўлди. Хусусан, Туркиядаги коронавирус билан касалланганларнинг ярмидан кўпини ташкил этадиган Истанбул шаҳри расмийлари 2020 йил 19 ноябрдан бошлаб музейлар ва санъат марказлари, сузиш ҳавзалари ва концерт залларини ёпмоқда.

Внешнеполитическое ведомство предупреждает граждан Узбекистана об ужесточении карантинных мер в Турции.
Как сообщает пресс-служба МИД Узбекистана, ссылаясь на информацию посольства республики в Турции, 17 ноября официальные власти Турции объявили об ужесточении карантинных мер в стране в рамках борьбы с распространением коронавируса нового типа COVID-19. Новые ограничения вступят в силу с 20 ноября 2020 года.
Ранее введенные ограничения по выходу на улицу для людей старше 65 лет теперь также распространяется на лиц младше 20 лет.
В стране вводится частичный запрет на выход из дома в выходные дни. Частичный комендантский час будет действовать по выходным по всей стране. Выходить на улицу будет разрешено только с 10:00 до 20:00 часов по местному времени.
Общественные заведения, рынки, торговые центры, магазины, рестораны, кафе, парикмахерские будут работать с 10:00 до 20:00 часов в течение недели. Ресторанам предписано работать только на доставку по заказу. Кинотеатры будут закрыты до конца года. Использование игровых и спортивных площадок запрещено. Все спортивные соревнования в стране по-прежнему будут проводиться без зрителей.
Для школьников и студентов дистанционное обучение продлевается до конца 2020 года. Остаётся в силе запрет на курение сигарет на улице.
Отмечается также, что органы местных властей имеют право ввести дополнительные меры ограничения в зависимости от эпидемиологической обстановки. В частности, власти Стамбула, на который приходится до половины всех случаев заболевания коронавирусом в Турции, закрывают с 19 ноября 2020 года музеи и центры искусств, бассейны и концертные залы.
В связи с вышеизложенным, посольство призывает граждан Узбекистана, временно пребывающих, обучающихся, работающих, и постоянно проживающих в Турции, или планирующих путешествовать в данную страну, учитывать указанные ограничительные меры, беречь свое здоровье, соблюдать все требования официальных властей Турции по защите населения от распространения коронавируса.