Олий таълим муассасаларидан бирининг қошидаги Академик лицей директори – 36 ёшли Й.Алишер ва унинг ўринбосари – 49 ёшли М.Алишер 2 000 АҚШ доллари эвазига ушбу таълим даргоҳига ўқишга олиб кириб қўйишни ваъда бергани ҳақида ҳуқуқ-тартибот органларига маълумот келиб тушди, деб хабар бермоқда пойтахт ИИББ ахборот хизмати.
Шунга кўра Мирзо Улуғбек тумани прокуратураси ва Тошкент шаҳар ИИББ ЖҚБ Иқтисодий хавфсизлик ва коррупцияга қарши курашиш бўлими томонидан тезкор тадбир режаси ишлаб чиқилиб, гумонланувчи шахслар талаб қилинган хорижий валютани олаётган вақтда қўлга олинди.
Мазкур ҳолат юзасидан Мирзо Улуғбек туман прокуратураси томонидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят Кодексининг 210-моддаси билан жиноят иши қўзғатилиб, ҳозирда тергов иши олиб борилмоқда ва гумонланувчиларнинг шу турдаги бошқа жиноий ишларга алоқадорлиги ўрганилмоқда. Суриштирув натижаларига кўра жиноятнинг асл сабаблари ва омилларига аниқлик киритилади.

Директор академического лицея и его заместитель обещали принять выпускника школы в образовательное учреждение за 2 тысячи долларов США.
Как сообщает пресс-служба ГУВД, директор Академического лицея столицы 36-летний Алишер Ю. и его заместитель 49-летний Алишер М. за денежное вознаграждение в размере 2 тысяч долларов США пообещали устроить на учебу в лицей жителя из области.
В ходе оперативных мероприятий, а подозреваемые в получении незаконного денежного вознаграждения были задержаны с поличным в момент получения требуемой суммы в иностранной валюте.
По данному факту прокуратурой Мирзо-Улугбекского района возбуждено уголовное дело по статье 210 Уголовного кодекса Республики Узбекистан.
Ведется следствие, в ходе которого возможно будут выявлены другие аналогичные факты преступной деятельности задержанных.