Қонун лойиҳасини қабул қилиш зарурати амалдаги Уй-жой кодекси собиқ СССРнинг қонунчилиги асосида ишлаб чиқилганлиги, 1998 йил 24 декабрда қабул қилинганлиги ва унинг нормалари ҳозирги замон талабларига тўлиқ жавоб бермаслиги билан изоҳланади.
Лойиҳада кодекс билан тартибга солинадиган муносабатлар доираси кенгайтирилмоқда. Унда амал қилиш черараси аниқ белгиланмоқда, фуқаролик қонунчилиги билан тартибга солинадиган масалалар (жумладан, турар жойга бўлган мулк ҳуқуқи, унинг вужудга келиш тартиби, уй-жой ижараси, турар жойни ижарага бериш ҳақи, турар жойни алмаштириш ва айирбошлашга оид қоидалар) чиқарилмоқда.
Лойиҳа ўзида кўп сонли қонуности норматив ҳужжатларини бирлаштиради. Хусусан, илгари уйларни реконструкция қилиш, жисмоний ва юридик шахслар томонидан уй-жойдан фойдаланиш нормативларини белгилаш, уй-жой эгаларининг ҳуқуқ ва мажбуриятларини қайта кўриб чиқиш ва бошқа масалалар тўлиқ қамраб олинмаган эди.
боғдорчилик ва бошқа ер участкаларида жойлашган иморатларни уйлар деб тан олиш тартиби;
кўп квартирали уйлардаги яшаш учун мўлжалланмаган жойлар ва якка тартибдаги турар жойлар орасида ёки уларга ёндош қурилган нотурар жойларда амалга оширилиши тақиқланган фаолият турлари рўйхати;
мерос қилиб қолдириладиган умрбод эгалик қилиш ҳуқуқи асосида берилган ер участкаларида турар жой қуриш, мулк ҳуқуқи ёки фойдаланиш ҳуқуқи асосида юридик шахсларга тегишли бўлган ер участкаларида турар жой қуриш асослари ва тартиби.

Необходимость принятия законопроекта диктуется тем, что действующий Жилищный кодекс был разработан на основе законодательства СССР, принят 24.12.1998 г. и не соответствует современным требованиям.
В проекте расширяется сфера регулируемых кодексом отношений. В нем четко обозначена граница действия, выведены вопросы, относящиеся к гражданскому законодательству (в частности право на жилище, его возникновение, аренда жилья, изменение места жительства и обмен жилья).
Проект объединил в себе большое количество подзаконных нормативных актов. В частности, ранее не были полностью охвачены вопросы реконструкции жилища, установления нормативов пользования жильем физическими и юридическими лицами, пересмотра прав и обязанностей владельцев жилья и другие.
Кроме того, в Жилищный кодекс включены:
аспекты защиты прав граждан, нуждающихся в улучшении жилищных условий;
порядок перевода жилья в категорию нежилого;
порядок признания жилыми помещений, находящихся на территории садов и других земельных участков;
перечни видов деятельности, запрещенных в местах, не предназначенных для проживания в многоквартирных и частных домах;
порядок строительства жилья на участках, которые предоставлены в наследство с правом пожизненного владения, а также на земельных участках юрлиц с правом пользования и другие.