Меҳнат муносабатларида камситилиш ҳолатлари кузатилганда, ўз ҳуқуқларимизни ҳимоя қилиш учун қаерга мурожаат қилишимиз керак?
Мамлакатимиз қонунлари орқали меҳнат муносабатларда камситишнинг тақиқланиши тўғрисида кўп эшитганман. Амалиётда бу нимани англатади ва ўз ҳуқуқларимизни ҳимоя қилиш учун қаерга мурожаат қилишимиз лозим?
Саид. З., Фарғона шаҳри.
Ўзбекистон Республикасининг барча фуқаролари меҳнат ҳуқуқларига эга бўлиш ва улардан фойдаланишда тенг имкониятларга эгадирлар. Бу Меҳнат кодексининг 6-моддаси биринчи қисмида назарда тутилган. Ўзбекистон Республикаси Халқаро меҳнат ташкилотининг «Меҳнат ва машғулотлар соҳасидаги камситишлар тўғрисида»ги 111-сонли (1985 й.) Конвенциясини ратификация қилган.
Жинси, ёши, ирқи, миллати, тили, ижтимоий келиб чиқиши, мулкий ҳолати ва мансаб мавқеи, динга бўлган муносабати, эътиқоди, жамоат бирлашмаларига мансублиги, шунингдек, ходимларнинг ишчанлик қобилиятига ва улар меҳнатининг натижасига алоқадор бўлмаган бошқа жиҳатларига қараб меҳнатга оид муносабатлар соҳасида ҳар қандай чеклаш ёки имтиёзлар белгилашга йўл қўйилмайди ва булар камситиш деб ҳисобланади.
Меҳнат соҳасида ўзини камситилган деб ҳисоблаган ҳар бир фуқаро камситишни бартараф этиш ҳамда ўзига етказилган моддий ва маънавий зарарни тўлаш тўғрисидаги ариза билан судга мурожаат қилиши мумкин.
Меҳнат кодексининг 9-моддасига биноан, Сиз Ўзбекистон Республикаси Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига ва унинг ҳудудий органларига ёки касаба уюшмаларига мурожаат этишингиз мумкин.
Ўзбекистон Республикаси ҳудудида меҳнат тўғрисидаги қонунларнинг аниқ ва бир хил ижро этилиши устидан назорат олиб бориш Ўзбекистон Республикаси Бош прокурори ва унга бўйсунувчи прокурорлар томонидан амалга оширилади.

Куда следует обращаться за защитой своих прав при проявлениях дискриминации в трудовых отношениях?
Законами нашей страны не допускается трудовая дискриминация. Что это означает на практике и куда следует обратиться за защитой своих прав?
Саид. З., город Фергана.
Все граждане Узбекистана имеют равные возможности в обладании и использовании трудовых прав. Это предусмотрено частью первой статьи 6 Трудового кодекса. Республика Узбекистан ратифицировала Конвенцию МОТ № 111 (1958 г.) «О дискриминации в области труда и занятий».
Установление каких-либо ограничений или предоставление преимуществ в области трудовых отношений в зависимости от пола, возраста, расы, национальности, языка, социального происхождения, имущественного и должностного положения, отношения к религии, убеждений, принадлежности к общественным объединениям, а также других обстоятельств, не связанных с деловыми качествами работников и результатами их труда, недопустимо и является дискриминацией.
Любой гражданин страны, считающий, что он подвергся дискриминации в сфере труда, может обратиться в суд с заявлением об устранении дискриминации и возмещении нанесенного ему материального и морального вреда.
В соответствии со статьей 9 Трудового кодекса вы можете обратиться в Министерство занятости и трудовых отношений Республики Узбекистан и его территориальные органы или в профессиональные союзы.
Надзор за точным и единообразным исполнением законов о труде на территории Республики Узбекистан осуществляется Генеральным прокурором Республики Узбекистан и подчиненными ему прокурорами.