Яқин қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланган автоишончнома бекор қилинмоқда
Президент фармони билан, жорий йилнинг 1 октябридан бошлаб яқин қариндошлар ўртасида нотариал тасдиқланган автоишончнома бекор қилинади, дейилади Адлия вазирлигининг Telegram-каналида.
Бундан ташқари, 2020 йил 1 январдан хусусий нотариал идоралар ташкил этилиши кўзда тутилмоқда.
«Бу ўзгариш аҳолининг нотариал идорада навбат кутиб қолиши ва идорама-идора сарсон бўлиб юришининг олдини олади», – дейилади хабарда.
Шунингдек, мол-мулклар билан боғлиқ битимларни тасдиқлашда ҳам бир қатор талаблар бекор қилинади.
Хусусан, келаётган йилнинг 1 январидан эътиборан қурилиши тугалланмаган уй-жойларни сотишда ҳокимликларнинг рухсати, васийликдаги шахс номидан турар жойни ижарага (арендага) беришда васийлик ва ҳомийлик органининг розилиги талаб этилмайди.
Ҳужжатга мувофиқ, 2020 йил 1 январдан бошлаб корхонани ижарага, текин фойдаланишга бериш, бирламчи бозорда мол-мулкни лизингга бериш ва гаров (ипотека) шартномаларини мажбурий нотариал тасдиқлаш тартиби бекор қилинади.

Указом президента, с 1 октября текущего года отменяется нотариально удостоверенная доверенность на право пользования и управления транспортными средствами между близкими родственниками, говорится в сообщении Министерства Юстиции в Telegram-канале.
Кроме того, c 1 января 2020 года предусматривается создание частных нотариальных контор.
«Эти изменения предотвратят ожидание очередей в нотариальных конторах и хождение по инстанциям для населения», — говорится в сообщении.
Также отменяется ряд требований при оформлении сделок, связанных с имуществом.
В частности, с 1 января 2020 года не требуется получение согласия хокимиятов при отчуждении незавершенного строительством жилья, получение согласия органов опеки и попечительства при сдаче в найм (аренду) имущества от имени лица, находящегося под опекой.
Согласно документу, c 1 января 2020 года отменяется обязательное нотариальное удостоверение договора о предоставлении предприятий в аренду и безвозмездное пользование, ипотеки, залога и лизинга по приобретению имущества на первичном рынке.