1 июлдан бошлаб Ўзбекистон Марказий банкининг эски намунадаги (2001−2002, 2004 ва 2009 йиллар намунасидаги) 50 сўмлик, 100 сўмлик тангалари ҳамда (1994 йил намунасидаги) 50 сўмлик ва 100 сўмлик банкнотлари тўлов қобилиятини йўқотади ва муомаладан чиқарилади. Бу ҳақда МБ матбуот хизмати хабар қилди.
1997 йил намунадаги 200 сўмлик ва 500 сўмлик банкнотлар 2020 йил 1 июлга қадар муомалада бўлади ҳамда ушбу муддатга қадар қонуний тўлов воситаси ҳисобланади.
1 июлдан бошлаб банк кассаларига топширилган 1997 йил намунасидаги 200 сўмлик ва 1999 йил намунасидаги 500 сўмлик банкнотлар тижорат банклари филиаллари томонидан алмаштириб берилади.

Старые монеты и банкноты 50 и 100 сумов можно обменять в управлениях ЦБ
Монеты и банкноты номиналом 50 и 100 сумов старого образца, которые с 1 июля считаются неплатежеспособными, можно обменять в расчетно-кассовых центрах главных территориальных управлений Центрального банка Узбекистана на монеты нового образца или на другие банкноты находящиеся в обращении. Об этом сообщила пресс-служба ЦБ.
С 1 июля монеты достоинством 50, 100 сумов (образцов 2001—2002, 2004 и 2009 года) и банкноты номиналом 50, 100 сумов (образца 1994 года) не принимаются к оплате за товары и услуги и изымаются из обращения, о чем было объявлено год назад.
Банкноты номиналом 200 сумов образца 1997 года и 500 сумов образца 1999 года будут в обращении до 1 июля 2020 года и считаются средством законного платежа.