Ҳукумат қарорининг 2019 йил 28 март куни билан Ижтимоий эҳтиёжманд оилаларнинг иқтидорли фарзандларини узлуксиз таълим олишини моддий ва маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш тартиби тўғрисидаги низом тасдиқланди. Бу ҳақда Адлия вазирлигининг телеграмдаги «Ҳуқуқий ахборот» канали орқали хабар берилди.
Низомга мувофиқ, ижтимоий эҳтиёжманд оилаларнинг иқтидорли фарзандларини узлуксиз таълим олишини моддий ва маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш ёшлар масалалари бўйича ҳудудий идоралараро кенгашлар томонидан амалга оширилади.
Болаларни қўллаб-қувватлаш учун Ўзбекистон ёшлар иттифоқининг бошланғич ташкилотлари ва маҳаллалар ҳар йили 1 июнгача идоралараро кенгашларга ёзма тавсия билан бирга қуйидаги ҳужжатлар тақдим этади:
ўқувчиларнинг ютуқларини тасдиқловчи ҳужжатлар (мавжуд бўлганда);
ўқувчи ва оила аъзоларининг паспорти ёки туғилганлик тўғрисидаги гувоҳнома нусхалари;
ногиронликни тасдиқловчи ҳужжатлар нусхаси (мавжуд бўлганда);
боқувчисини йўқотганлик тўғрисидаги ҳужжат нусхаси (мавжуд бўлганда).
Ҳужжатлар ҳар йили 10 июнгача идоралараро кенгашлар томонидан кўриб чиқилади ҳамда 15 июнга қадар вилоят кенгашларига тақдим этилади.
Қўллаб-қувватлаш бўйича қарор ҳар йили 30 июнга қадар қабул қилинади.
Ўқувчилар қуйидагилар билан таъминланади:
замонавий ягона мактаб формаси;
асосий турдаги ўқув қуроллари;
бадиий китоблар.
Шунингдек, ўқувчиларга газета ва журналларга обуна бўлишда амалий ёрдам кўрсатилади ҳамда уларнинг республика оромгоҳларида дам олиши ва саёҳатлар ташкил этилади.

Одаренных детей из социально нуждающихся семей обеспечат школьной формой единого образца, основными учебными принадлежностями и художественной литературой. Это предусмотрено постановлением правительства от 28 марта 2019 года.
Кроме того, будут возмещаться расходы на подписку детей на газеты и журналы, организацию их отдыха в республиканских лагерях и проезд туда и обратно в путешествиях по республике.
Согласно постановлению, материальной и моральной поддержкой детей из социально нуждающихся семей займутся региональные межведомственные советы по делам молодежи.
Для получения помощи ежегодно до 1 июня в первичные организации Союза молодежи Узбекистана и махалли необходимо подать:
- документы, подтверждающие достижения учащихся (при наличии);
- копии паспортов или свидетельств о рождении учащихся и членов семей;
- копии документов, подтверждающих инвалидность (при наличии);
- копии документов, подтверждающих потерю кормильца (при наличии).
Документы изучаются ежегодно до 10 июня межведомственными советами и до 15 июня представляются в областные советы, решения о поддержки принимаются до 30 июня.
Социальными критериями, по которым определят детей для оказания поддержки, определены происхождение учащегося из многодетной семьи (три и более ребенка), наличие в семье учащегося лиц с инвалидностью первой или второй группы, происхождение ученика из семьи, где одинокий родитель воспитывает двух и более детей, наличие у ученика достижений в науке, искусстве, обучении и по другим направлениям, побед и призовых мест на олимпиадах, смотрах-конкурсах и спортивных соревнованиях, а также отличная учеба.