Солиқ органлари жисмоний шахсларнинг банк карталаридан солиқ қарздорлигини сўзсиз ундириш ҳуқуқини берувчи норма президентнинг 2018 йил 26 декабрдаги қарори билан бекор қилинди, дея хабар берди Norma.uz.
Ўтган йилнинг июнида давлат раҳбари давлат солиқ хизмати фаолиятини тубдан такомиллаштириш тўғрисидаги ҳужжатни имзолаган эди. Унда солиқ тўловчи жисмоний шахсларга хизмат кўрсатувчи банк карталари банк ҳисоб рақамларидан юзага келган солиқ қарздорлигини сўзсиз ундириш ҳуқуқини бериш кўзда тутилганди. Бунда ундириб олинувчи маблағ бир ойда энг кам иш ҳақининг икки баробаридан ортиши мумкин эмас эди.
Амалиётда мазкур меъёрни қўллашнинг имкони бўлмади, чунки бундай ваколат қонунчилик ҳужжатларида ўз аксини топиши лозим. Жумладан, Солиқ кодексининг 63-моддасига тегишли ўзгартиш ва қўшимчалар киритилиши лозим эди, бироқ президент 2018 йил 24 декабрда имзолаган кодексга ўзгартишлар киритишни кўзда тутувчи қонунда бу ўз аксини топмади.
Шунингдек, бундай ваколатни амалга ошириш механизмларини ишлаб чиқиш ва тасдиқлаш ҳам лозим. Давлат солиқ қўмитаси қарори лойиҳаси муҳокамаларда 57 та танбеҳ ва таклифлар тўплади.
Бундан ташқари, Марказий банк ҳам ўз танқидий муносабатини билдирди. «Мақсад қанчалар эзгу бўлмасин, идоралар манфаатлари бошқа соҳалар ёки бутун мамлакат иқтисодиётига салбий таъсир кўрсатмаслиги лозим», — дейилади МБнинг бу борадаги баёнотида.
Шундай қилиб, солиқ органларига банк карталаридан қарзларни сўзсиз ундириб олиш ҳуқуқини берувчи норма 1 январдан ўз кучини йўқотди.

Норма, дававшая право налоговым органам бесспорно списывать налоговую задолженность с банковских карт физических лиц, отменена постановлением президента от 26 декабря 2018 года.
В июне минувшего года глава государства подписал документ о коренном совершенствовании деятельности органов государственной налоговой службы. Один из его пунктов наделял налоговиков правом бесспорно списывать возникшую налоговую задолженность с банковских счетов, обслуживающих пластиковые карты налогоплательщиков-физлиц. При этом сумма списания не должна превышать два минимальных размера заработной платы в месяц.
Практического применения норма не получила, поскольку такое полномочие должно предусматриваться законодательными актами. Соответствующие поправки следовало внести, в частности, в статью 63 Налогового кодекса, однако в общем пакете изменений и дополнений, внесенных в кодекс законом, подписанным президентом 24 декабря 2018 года, их не оказалось.
Требовалось также разработать и утвердить механизм реализации такого полномочия. На обсуждение был вынесен проект решения Государственного налогового комитета, собравший 57 замечаний и предложений.
Кроме того, высказался и Центральный банк. «Какими бы благими ни были намерения, ведомственные интересы не должны негативно влиять на развитие других отраслей или экономики страны в целом», — говорилось в заявлении регулятора.
Таким образом, норма, наделявшая налоговую службу правом бесспорного взыскания долгов, утратила силу с 1 января 2019 года.