Ўзбекистон Республикасида 2018 йилда 1561 нафар турли тоифадаги мансабдор шахс жиноий жавобгарликка тортилган. Бу ҳақда Бош прокуратура матбуот хизмати хабар берди.
Буларнинг аксариятини — 580 нафар хўжалик юритувчи субъект раҳбарлари, 257 нафари — таълим соҳаси, 83 нафари — соғлиқни сақлаш тизими, қолган қисмини бошқа соҳа вакиллари ташкил қилади.
Жинояти фош қилинган мансабдор шахсларнинг 39 нафари республика, қолганлари вилоят туман-шаҳар миқёсидаги вазирликлар, идоралар ҳамда корхона ва ташкилотларда ишлаб келган.
Жиноий жавобгарликка тортилган бу ходимларнинг 821 нафари ўзганинг мулкини ўзлаштириш ёки растрата йўли билан талон-торож қилиш, 138 нафари пора олиш ва бериш, қолганлари эса бошқа мансабдорлик жиноятлари учун жавобгар бўлган.

В 2018 году в Узбекистане 1561 должностное лицо разного уровня было привлечено к уголовной ответственности, сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры.
Из общего числа 580 — руководители хозяйствующих субъектов, 257 — представители сферы образования, 83 — здравоохранения, остальные — представители других сфер.
39 должностных лиц, совершивших уголовные преступления, занимали посты на республиканском уровне в министерствах, ведомствах, предприятиях и организациях, другие — на уровне областей, городов и районов.
Среди привлеченных к ответственности 821 человек обвинен в хищении путем присвоения или растраты имущества, 138 — за дачу и получение взятки, остальные — за другие должностные преступления.