Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг Инновацион ривожланиш, ахборот сиёсати ва ахборот технологиялари масалалари қўмитаси билан Ўзбекистон Республикаси Интеллектуал мулк агентлиги ҳамкорлигида “Ўзбекистон Республикасида муаллифлик ва турдош ҳуқуқларнинг ҳуқуқий ҳимояси халқаро стандартларини жорий қилиш” мавзуида семинар ташкил этилди.
Семинарнинг мақсади юқорида кўрсатиб ўтилган қонун лойиҳаларига киритилган халқаро шартномалар ва конвенцияларнинг санъат, адабий ва бадиий асарлар муаллифлари, ижрочилар ва уларнинг фонограммаларни такрорлаш борасидаги ҳуқуқларини муҳофаза қилишдаги аҳамияти тўғрисида кенгроқ маълумот бериш, шунингдек, Ўзбекистон Республикасининг юқоридаги халқаро шартномаларга қўшилиши муносабати билан мамлакатимиз ўз зиммасига олган мажбуриятлар мазмун-моҳиятини кенг жамоатчиликка етказишдан иборат.
Интеллектуал мулк ҳуқуқини ҳимоялаш, шунингдек, интеллектуал мулк ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги халқаро шартномалар талабларидан келиб чиққан ҳолда ҳуқуқни қўллаш миллий амалиётини такомиллаштиришга оид масалалар қизғин муҳокама этилди.
Иштирокчиларининг эътироф этишларича, Ўзбекистон Республикасининг кўрсатиб ўтилган халқаро ҳужжатларга қўшилиши республикамизнинг жаҳон ҳамжамияти қаршисида адабий ва бадиий асарлар муаллифлари, ижрочилар, фонограмма ишлаб чиқарувчилар ва эшиттириш узатувчи ташкилотларнинг ҳуқуқлари муҳофаза қилинишига тегишли халқаро ҳуқуқий нормаларга оғишмай амал қилиш истаги барқарор эканлигидан гувоҳлик беради.
Экспертлар шартномалар ратификация қилиниши тўғрисидаги қонунларнинг қабул қилинишини ижобий баҳолаб, қисқа муддат ичида мамлакатимизда муаллифлик ва турдош ҳуқуқлар ҳимояси, ишбилармонлик муҳити ва умуман олганда, инвестицион муҳитни яхшиланишини таъкидлаб ўтдилар.
Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 2018 йил 30 ноябрь куни бўлиб ўтган навбатдаги мажлисида депутатлар томонидан “Фонограмма тайёрловчиларнинг манфаатларини уларнинг фонограммаларини ноқонуний такрорланишидан муҳофаза қилиш тўғрисидаги Женева конвенциясига, Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг муаллифлик ҳуқуқи бўйича шартномасига ва Бутунжаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг ижролар ва фонограммалар бўйича шартномасига Ўзбекистон Республикасининг қўшилиши тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳалари қабул қилинди.

Комитетом Законодательной палаты Олий Мажлиса по вопросам инновационного развития, информационной политики и информационных технологий совместно с Агентством по интеллектуальной собственности организован семинар на тему «Внедрение международных стандартов правовой защиты авторских и смежных прав в Республике Узбекистан».
Цель мероприятия – предоставление подробной информации о значении международных договоров и конвенций в сфере защиты прав авторов литературных, художественных произведений и произведений искусства, прав исполнителей на воспроизведение фонограмм, сути и значимости принимаемых нашей страной обязательств в связи с присоединением к указанным в законопроекте международным договорам.
Наряду с этим были обсуждены вопросы защиты прав интеллектуальной собственности, совершенствования национальной правоприменительной практики, исходя из требований международных договоров в сфере защиты прав интеллектуальной собственности.
Участники отметили, что присоединение к указанным международным документам будет являться свидетельством твердого намерения Республики Узбекистан сохранить и упрочить ее устремления по реализации международных норм касательно обеспечения охраны прав авторов литературных и художественных произведений, исполнителей, производителей фонограмм и органов вещания.
Принявшие участие в работе семинара эксперты весьма позитивно оценивают факт принятия законов о ратификации договоров и считают, что это позволит в короткое время улучшить состояние защиты авторских и смежных прав в стране, состояние инвестиционной среды в целом.
На очередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса, прошедшем 30 ноября 2018 года, был принят законопроект Республики Узбекистан «О присоединении Республики Узбекистан к Женевской конвенции об охране интересов производителей фонограмм от незаконного воспроизводства их фонограмм, к Договору Всемирной организации интеллектуальной собственности по авторскому праву, к Договору Всемирной организации интеллектуальной собственности по исполнениям и фонограммам».