Ягона интерактив давлат хизматлари порталида электр энергияси, табиий газ ва совуқ сув ҳисоблагичларини ўрнатиш ва ечишга ариза юбориш бўйича янги хизматлар ишга туширилди.
Белгиланган қоидаларга мувофиқ коммунал хизматлар истеъмолчилари тўрт йилда камида бир марта ҳисоблагични ечиш ва ўрнатиш заруратига тўқнаш келадилар. Ушбу тартиб-таомиллар давлат қиёсловидан ўтказиш билан боғлиқ.
Ушбу хизматларни кўрсатишга ариза бериш учун фойдаланувчилар барча зарур ҳужжатларни олиб, хизмат кўрсатувчи ташкилотлар офисига боришлари талаб этиларди. Бу ноқулайлик туғдирарди.

На Едином портале интерактивных государственных услуг запущены новые услуги по подаче заявления на установку и снятие счетчиков на электрическую энергию, природный газ и холодную воду.
В соответствии с установленными правилами потребители коммунальных услуг сталкиваются с необходимостью снятия и установки счетчика как минимум раз в четыре года. Эти процедуры связаны с проведением поверки.
Для подачи заявок на оказание этих услуг пользователям требовалось посетить офис обслуживающих организаций со всеми необходимыми документами на руках. Это вызывало неудобства.