Президентимизнинг 2018 йил 27 июлдаги “Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги фармони банкрот бўлган ёки солиқларни вақтида тўлай олмаган тадбиркорлик субъектлари фаолиятини қайта тиклаш учун муҳим ҳуқуқий асос бўлди.
Фармон ижроси доирасида олиб борилаётган тарғибот ишлари натижасида Андижон вилоятида 377 фуқаро тадбиркорлик фаолиятини қайта тиклади. Белгиланган тартибда рўйхатдан ўтиши билан уларга ҳисобланган 5,9 миллиард сўмлик солиқ қарзи ҳисобдан чиқарилди.
– Бир неча йилдан буён молиявий жарима бўйича қарзларимни тўлай олмасдан қийналиб юрган эдим, – дейди якка тартибдаги тадбиркор Алишер Абдуллаев. – Давлатимиз раҳбарининг фармонига кўра, фаолиятимни қайта тикладим. Белгиланган имтиёз бўйича солиқ идоралари томонидан менга ҳисобланган 681,3 миллион сўм солиқ қарзи ҳисобдан чиқарилди. Ушбу имтиёз мен каби кўплаб тадбиркорларнинг фаолиятини қайта тиклаши, юрт равнақига баҳоли қудрат ҳисса қўшишига яна бир бор имкон берди.
Андижон вилояти давлат солиқ бошқармаси ташаббуси билан солиқ қарзининг пайдо бўлиш сабаблари, тўловларни амалга оширишдаги муаммолар ва уларни бартараф этиш йўллари масаласига бағишлаб ўтказилган тадбирда шулар ҳақида сўз юритилди.
Вилоят прокуратураси, Бош прокуратура ҳузуридаги Мажбурий ижро бюроси вилоят бошқармаси ва бошқа қатор ташкилотлар ҳамкорлигида ташкил этилган тадбирда Президентимизнинг юқорида қайд этилган фармони мазмун-моҳиятини тадбиркорлар ўртасида кенг тарғиб қилиш, ҳужжатда белгиланган солиқ имтиёзлари, улардан унумли фойдаланиш, мазкур йўналишда тадбиркорлар фаолиятида учраётган муаммолар юзасидан фикр алмашилди.
Мазкур ҳужжат асосида якка тартибдаги тадбиркор мақомини йўқотган жисмоний шахслар, молиявий-хўжалик фаолиятини амалга оширмаётган (жумладан, фаолиятини вақтинча тўхтатган) якка тартибдаги тадбиркорлар, давлат рўйхатидан ўтмасдан тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланган жисмоний шахслар тадбиркорлик фаолиятини тиклаган ёки қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда давлат рўйхатидан ўтган тақдирда қайд этилган солиқ қарзлари, молиявий жарималар ва пенялар ҳисобдан чиқарилиши, шунингдек, якка тартибдаги тадбиркор сифатида давлат рўйхатидан ўтмасдан фаолият олиб бораётган жисмоний шахслардан тегишли фаолият тури бўйича ўрнатилган ставкадан келиб чиқиб ҳисобланган бир йиллик миқдордаги қатъий белгиланган солиқни бир йўла ундириш тартиби бекор қилингани хусусида тушунчалар берилди.
Таҳлилларга кўра, фармонда белгиланган имтиёз асосида Андижон вилоятида 18 мингдан зиёд фуқаронинг 30 миллиард сўмдан ортиқ миқдордаги солиқ қарзларидан воз кечилиши мумкин.

Указ Президента страны “О мерах по дальнейшему совершенствованию системы защиты прав и законных интересов субъектов предпринимательства” от 27 июля 2018 года служит важной правовой основой в восстановлении деятельности субъектов предпринимательства, оказавшихся банкротами или не сумевших вовремя оплатить задолженности по налогам.
В результате разъяснительной работы, проведенной в рамках исполнения указа, в Андижанской области была восстановлена деятельность 377 предпринимателей. С прохождением ими регистрации в установленном порядке их задолженности по налогам на общую сумму 5,9 миллиарда сумов были списаны.
– Несколько лет никак не мог выплатить финансовые штрафы, — говорит частный предприниматель Алишер Абдуллаев. – В соответствии с указом главы нашего государства восстановил деятельность. Налоговые органы списали числившийся за мной долг по налогам в размере 681,3 миллиона сумов. Такая льгота предоставила многим предпринимателям возможность восстановиться и продолжать вносить вклад в дальнейшее развитие страны.
Об этом говорилось на мероприятии, организованном по инициативе Государственного налогового управления Андижанской области и посвященном причинам возникновения задолженности по налогам, проблемам выплаты и вопросам их устранения.
На мероприятии, организованном при сотрудничестве с прокуратурой области, областным отделом Бюро принудительного исполнения при Генеральной прокуратуре и рядом других организаций, состоялся обмен мнениями о широкой пропаганде сути и значения указа Президента, намеченных в документе налоговых льготах и их эффективном использовании, проблемах, возникающих в деятельности предпринимателей.
Даны разъяснения об установленном документом порядке, в соответствии с которым списанию подлежат задолженности по фиксированному налогу и пеням, начисленным на данные задолженности, а также задолженности по финансовым санкциям и судебным расходам (за исключением судебных издержек), числящиеся за физическими лицами, утратившими статус индивидуального предпринимателя до 1 апреля 2018 года, и индивидуальными предпринимателями (в том числе временно приостановившими деятельность), не осуществлявшими финансово-хозяйственную деятельность с 1 апреля 2018 года, за физическими лицами, которым начислена годовая сумма фиксированного налога за осуществление предпринимательской деятельности без государственной регистрации.
По расчетам, благодаря этой льготе в Андижанской области более 18 тысяч граждан могут быть освобождены от уплаты задолженности по налогам в размере более 30 миллиардов сумов.