Ўзбекистон Миллий банки Андижон вилоятининг мансабдор шахслари ўзгалар мулкини ўзлаштириш йўли билан талон-тарожликларга қўл урганликда айбланмоқда, дея хабар қилди Бош прокуратура матбуот хизмати.
Бош прокуратура қошидаги Иқтисодий жиноятларга қарши кураш департаментининг Андижон вилоят бошқармаси томонидан ўтказилган терговга қадар текширувда филиал мансабдор шахслари ва бошқалар олдиндан жиноий тил бириктириб, мазкур банк мижозлари ҳисобланган 10 та хўжалик юритувчи субъектнинг валюта ҳисоб-рақамларида бўлган 759 минг АҚШ долларини уларнинг хабарисиз бошқа хўжалик юритувчи субъектларнинг ҳисоб рақамларига ноқонуний ўтказган.
Мазкур ҳолат юзасидан жиноят кодексининг 167-моддаси 3-қисми «а» ва «г» бандлари ҳамда 209-модданинг 2-қисми «а» банди билан жиноят иши қўзғатилган.

Должностные лица Андижанского областного филиала Национального банка Узбекистана обвиняются в хищении в особо крупном размере и подлоге, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры.
В ходе доследственной проверки, проведенной областным управлением Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Генпрокуратуры, установлено, что сотрудники филиала и другие лица, предварительно войдя в преступный сговор, незаконно перевели 759 тысяч долларов с валютных расчетных счетов 10 хозяйствующих субъектов на расчетные счета других хозсубъектов без их ведома.
Как уточнили в Генпрокуратуре, уголовное дело возбуждено по пунктам «а» и «г» части 3 статьи 167 Уголовного кодекса (хищение путем присвоения или растраты, совершенное в особо крупном размере и с использованием средств компьютерной техники) и пункта «а» части 2 статьи 209 УК (должностной подлог, совершенный повторно или опасным рецидивистом).