Электр энергияси ва табиий газдан фойдаланганлик учун ортиқча (хато) тўланган маблағларни истеъмолчига Мажбурий ижро бюросини ривожлантириш жамғармаси орқали қайтариш таомили белгиланди. Пулларни қайтариш режалаштирилганига нисбатан тезроқ амалга оширилади.
Ҳужжат лойиҳаси ҚҲТБТ порталида муҳокама қилинганидан кейин унга ўзгартириш ва қўшимчалар киритилди. Натижада қайтариш таомили анча қулай бўлди. Истеъмолчи ариза берган пайтдан бошлаб 6 кун ичида маблағларни олади (11 кун ичида қайтариш режалаштирилаётган эди).
Электр энергияси ва табиий газ учун ортиқча (хато) тўланган маблағларни қайтариш учун аризани “Ўзбекэнерго АЖ ёки “Ўзтрансгаз” АЖга лойиҳада назарда тутилганидек фақат ёзма равишда эмас, балки бу ташкилотларнинг расмий интернет-сайтлари орқали электрон шаклда ҳам бериш мумкин.
“Ўзбекэнерго АЖ, “Ўзтрансгаз” АЖ ва Мажбурий ижро бюросининг ҳудудий бўлимларига ортиқча (хато) тўланган маблағларни қайтариш тўғрисида далолатнома тузиш учун бериладиган муддат 3 банк кунидан 2 иш кунигача қисқартирилди.
“Ўзбекэнерго АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖ томонидан ортиқча (хато) тўланган пул маблағларини қайтариш тўғрисида тушган далолатномалар рўйхатининг тузилиши ва бу рўйхатларнинг Жамғармага юборилиш вақти 5 банк кунидан 1 иш кунига қисқартирилди.
Жамғарма томонидан ортиқча (хато) тўланган маблағларнинг “Ўзбекэнерго АЖ ва “Ўзтрансгаз” АЖнинг махсус ҳисобварақларига қайтарилиши лозим бўлган муддат 3 банк кунидан 2 иш кунигача қисқартирилди.
Қайтарилиши лозим бўлган суммани ҳисоб-китоб қилиш формуласига тузатиш киритилди ва у қуйидаги кўринишга эга бўлди:
S (қайтариш) = (S ортиқча(хато)) – ((S ортиқча(хато)) х 20/120) х 10/100, бунда:
• S (қайтариш) – Жамғарма томонидан қайтариб бериш лозим бўлган маблағ миқдори;
• S ортиқча (хато) – истеъмолчи томонидан ортиқча (хато) ўтказилган маблағ;
• 20/120 – истеъмолчи томонидан ортиқча (хато) ўтказилган маблағда қўшимча қиймат солиғи ҳиссаси;
• 10/100 – истеъмолчи томонидан ортиқча (хато) ўтказилган маблағда Жамғарма ҳиссаси.
Тасдиқланган ҳужжатда “Ўзбекэнерго АЖ ёки “Ўзтрансгаз” АЖнинг ҳудудий бўлинмалари унинг давомида маблағларни истеъмолчиларга қайтаришлари керак бўлган муддат белгиланган. У бир иш кунига тенг. Ҳужжат лойиҳасида бу муддат регламентга солинмаган эди.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 12.10.2018 йилдан кучга кирди.

Определена процедура возврата потребителю излишне (ошибочно) перечисленных средств за пользование электроэнергией и природным газом из Фонда развития Бюро принудительного исполнения. Возврат денег будет происходить быстрее, чем планировалось.
После обсуждения проекта документа на портале СОВАЗ в него были внесены изменения и дополнения. В результате процедура возврата стала более удобной. Потребитель получит средства в течение 6-ти дней с момента подачи заявления (планировалось – в течение 11-ти).
Заявление для возврата излишне (ошибочно) перечисленных средств за электрическую энергию и природный газ в «Узбекэнерго» или АО «Узтрансгаз» можно подать не только в письменном виде, как это предусматривалось проектом, но и в электронной форме через официальные интернет-сайты этих организаций.
С 3-х банковских до 2-х рабочих дней сократили сроки, предоставляемые АО «Узбекэнерго», АО «Узтрансгаз» и территориальным отделам Бюро принудительного исполнения для составления актов о возврате излишне (ошибочно) перечисленных средств.
С 5-ти банковских до 1 рабочего дня сократили время, в течение которого АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз» составляют списки поступивших актов о возврате излишне (ошибочно) перечисленных денежных средств и направляют эти списки в Фонд.
С 3-х банковских до 2-х рабочих дней сократили срок, в течение которого Фонд должен вернуть излишне (ошибочно) перечисленные средства на специальные счета АО «Узбекэнерго» и АО «Узтрансгаз».
Скорректирована формула расчета суммы, подлежащей возврату, и теперь она выглядит следующим образом:
S (возврат) = (S излишне (ошибочно) –( (S излишне (ошибочно)) х 20/120)) х 10/100, где:
- S (возврат) – сумма, рассчитанная для возврата со стороны Фонда;
- S излишне (ошибочно) – сумма, излишне (ошибочно) перечисленная со стороны потребителя;
- 20/120 – доля налога на добавленную стоимость в сумме, излишне (ошибочно) перечисленной со стороны потребителя;
- 10/100 – доля Фонда в сумме, излишне (ошибочно) перечисленной со стороны потребителя.
В утвержденном документе установлен срок, в течение которого территориальные подразделения АО «Узбекэнерго» или АО «Узтрансгаз» должны возвратить средства потребителям. Он равен одному рабочему дню. В проекте документа этот срок не регламентировался.