16 октябрга ўтар кечаси Ўзбекистон ФВВ қутқарувчилари тунги соат 3:30 ларда Қамчиқ довонини кучли шамол ва қор вақтида айланиб чиқиш вақтида носозлик сабабли тўхтаб турган иккита Damas автомашинасини аниқлади.
ФВВ матбуот хизматининг хабар қилишича, машиналарда 7−17 ёшдаги тўққиз нафар мактаб ўқувчилари ва уларнинг уч нафар мураббийси бўлган. Улар Самарқанддаги спорт мусобақасида иштирок этиб, Фарғона водийсига қайтаётганда машиналар бузилиб қолган.
Қутқарувчилар йўловчиларни «Қамчиқ» махсус қидирув-қутқарув бошқармаси биносига олиб борди. Бу ерда улар исиниб, овқатланди ва тунаб қолди. Эрталаб, автомобиллар таъмирланганидан сўнг йўловчилар уйларига жўнаб кетди.

В ночь на 16 октября спасатели МЧС Узбекистана при осуществлении обхода на перевале Камчик при сильном ветре и снеге около 3:30 обнаружили две автомашины Damas, стоящие по причине поломки.
В машинах находились девять школьников в возрасте от 7 до 17 лет в сопровождении трех тренеров, возвращавшиеся со спортивных соревнований в Самарканде в Ферганскую долину, сообщили в пресс-службе МЧС.
Спасатели доставили пассажиров в здание специального поисково-спасательного управления «Камчик», где их обогрели, накормили и предоставили ночлег. Утром, после ремонта автомобилей, ребят отправили домой.