Фуқаролар томонидан банкларга тақдим этиладиган тўлов ҳужжатларини расмийлаштиришга қўйиладиган талабларга доир норматив-ҳуқуқий ҳужжатларга тегишли ўзгартиришлар киритилган эди, дея хабар берди Марказий Банк матбуот хизмати.
Ушбу ўзгартиришларни 9 апрелга қадар босқичма-босқич, ундан сўнг тўлиқ татбиқ этилиши режалаштирилган.
Мазкур ўзгартиришлар амалиётга жорий қилингандан кейин барча тўлов ҳужжатларида тўловчи — жисмоний шахсларнинг СТИРи (солиқ тўловчининг идентификация рақами) ўрнига, тўлов ҳужжатининг «тўловчининг идентификация рақами» деб номланган реквизитида уларнинг ЖШШИРини (жисмоний шахснинг шахсий идентификация рақами) кўрсатиши мажбурий ҳисобланади.
Шу сабабли, тадбиркорлик фаолияти билан шуғулланувчи жисмоний шахслар (шунингдек, якка тартибдаги тадбиркорлар) тўловни амалга ошириш мақсадида тўлов ҳужжатларини расмийлаштираётганда ўзларининг ЖШШИРларини тўғри ва тўлиқ киритишлари керак.
Шунингдек, барча хўжалик юритувчи субъектлар ҳам тўлов талабномалари ва инкассо топшириқномаларини расмийлаштиришда контрагентлар — жисмоний шахсларнинг ЖШШИРлари тўғри киритилаётганига эътиборли бўлишлари лозим.
Маълумот учун, ЖШШИР фуқаролик паспортида кўрсатилган бўлиб, у пастки қаторда жойлашган ва 14 та рақамдан иборат.

Во всех платёжных документах вместо ИНН (идентификационного номера налогоплательщика) плательщика-физического лица теперь должен указываться его ПИНФЛ (персональный идентификационный номер физического лица), сообщила пресс-служба Центрального банка Узбекистана. Изменение требований к оформлению платёжных документов, предоставляемых клиентами банкам, планируется внедрить поэтапно до 9 апреля.
Центробанк напомнил о необходимости правильно и полностью вносить ПИНФЛ при составлении платёжных требований и инкассовых поручений, если плательщиком является физлицо.
ПИНФЛ является единым идентификатором, удостоверяющим личность гражданина при оказании всех государственных, банковских, социальных и других услуг. Он состоит из 14 цифр и присваивается человеку при рождении или получении паспорта и остаётся неизменным до конца жизни. Он указывается в паспорте и отображает индекс пола, дату рождения, код города, порядковый номер гражданина, а также включает контрольную цифру.