Ҳужжат Президентнинг “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ва уларнинг лойиҳаларини коррупцияга қарши экспертизадан ўтказишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 2021 йил 22 октябрдаги ПҚ-5263-сон қарорига мувофиқ қабул қилинди.
Қарор билан қуйидаги соҳалардаги қонунчиликни коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш режаси тасдиқланди:
ижтимоий таъминот, суғурта ва ҳимоя;
молия, кредит ва банк фаолияти;
тадбиркорлик ва хўжалик фаолияти;
ташқи иқтисодий фаолият ва божхона иши.
Масъул давлат органлари ва ташкилотларига норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш жараёнида қонунчилик ҳужжатларида белгиланган тартибда мустақил экспертлар ва кенг жамоатчиликни фаол жалб қилиш чораларини кўриб бориш топширилган.
Адлия вазирлигига норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш жараёнига кенг жамоатчиликни жалб қилиш учун зарур имкониятларни яратиш чоралари топширилган.
Қарор билан 2021 йилда амалдаги норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни коррупцияга қарши экспертизадан ўтказиш натижасида аниқланган коррупциявий омилларни бартараф этиш бўйича “йўл харитаси” ҳам тасдиқланган.
Ҳужжат Қонун ҳужжатлари маълумотлари миллий базасида эълон қилинган ва 26.03.2022 йилдан кучга кирди.

Принято постановление Кабинета Министров от 26.03.2022 г. №140 «О мерах по проведению антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов в 2022 году».
Документ принят в соответствии с Постановлением Президента от 22.10.2021 г. №ПП-5263 «О мерах по дальнейшему совершенствованию проведения антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов и их проектов».
Постановлением утвержден план проведения антикоррупционной экспертизы законодательства в 2022 году в следующих сферах:
социальное обеспечение, страхование и защита;
финансы, кредиты и банковская деятельность;
предпринимательская и экономическая деятельность;
внешнеэкономическая деятельность и таможенное дело.
В процессе антикоррупционной экспертизы нормативно-правовых актов ответственным государственным органам и организациям поручено активно привлекать независимых экспертов и широкую общественность.
Министерству юстиции поручено принять меры по вовлечению широкой общественности в процесс антикоррупционной экспертизы нормативных правовых актов на портале обсуждения проектов нормативных правовых актов.
Постановлением также утверждена «Дорожная карта» по устранению коррупционных факторов, выявленных по результатам антикоррупционной экспертизы действующих нормативных актов в 2021 году.