“Yoshlar – kelajagimiz“ Давлат дастурини амалга ошириш бўйича ташкил этилган штабларда фермерларнинг ёшларга ажратаётган ер майдонлари тўғрисида маълумотлар тўпланмоқда.
Мамлакатимизда 160 мингдан ортиқ фермер хўжаликлари фаолият кўрсатмоқда. Ёшлар иттифоқининг матбуот хизмати маълумотига кўра, бугунги кунга қадар фақат 10 минг 931 ишсиз ёшга 1 гектардан ер ажратилган. Хусусан, Фарғона вилоятида 3 минг 771, Андижон вилоятида 1 минг 371, Хоразм вилоятида 850, Сурхондарё вилоятида 849, Сирдарё вилоятида 800 ёшга 1 гектардан ер фойдаланиш учун берилган.
Афсуски, мавжуд имкониятлар ва қабул қилинган меъёрий ҳужжатларнинг ижроси айрим ҳудудларда номигагина бажарилмоқда.
Қорақалпоғистон Республикасида атиги 12, Навоий вилоятида 72 нафар ёшга ер ажратилган. Шу ўринда савол туғилади. Бу ҳудудларда банд бўлмаган ёшлар йўқми? Ёхуд ерга такрорий экин экилмайдими?
Бу борадаги ишлар ўрганилганда, айрим ҳудудларда Ёшлар иттифоқи ҳудудий бўлими раҳбарлари, ҳоким ўринбосарлари сусткашликка йўл қўйгани, ҳамкорликда ишламагани оқибатида такрорий экин экилмасдан қолаётгани маълум бўлган.
Ёшларга суғориш учун ноқулай, ҳосилдорлиги паст ерлар ажратиш ҳолатлари ҳам учрамоқда. Натижада бу ерлардан унумли фойдаланиш қийин кечмоқда.
Бу каби вазият барчамиздан ташаббус ва фидойилик билан меҳнат қилишни талаб этмоқда. Ёшлар билан тизимли ишлаш, улар учун муносиб шароитлар яратиш, бандлигини таъминлаш бугунги куннинг долзарб масаласидир.

В штабах по организации реализации Государственной программы «Yoshlar – kelajagimiz» собираются сведения о земельных площадях фермеров, выделяемых молодежи.
В стране действуют более 160 тысяч фермерских хозяйств. По данным пресс-службы Союза молодежи Узбекистана, к настоящему времени участки в один гектар пока выделены лишь 10 тысячам 931 безработному молодому человеку. В частности, в Ферганской области такие участки выделены 3771, в Андижанской области — 1371, в Хорезмской области — 850, в Сурхандарьинской области — 849, в Сырдарьинской области — 800 молодым людям.
Но, к сожалению, в отдельных местах предоставленные возможности не используются в полной мере, принятые нормативные акты исполняются для «галочки».
В Республике Каракалпакстан земли выделены лишь 12, в Навоийской области — 72 молодым людям. Возникают вопросы: там нет проблем с трудоустройством молодежи? Нет необходимости сажать повторные культуры?
При изучении состояния дел в этом направлении выяснилось, что на отдельных территориях из-за бездействия руководителей территориальных отделений Союза молодежи, заместителей хокимов работа не ведется слаженно, посев повторных культур не проводится.
Наблюдаются случаи выделения молодежи земель, неудобных для полива или непригодных к возделыванию. В результате возникают трудности в эффективном использовании этих площадей.
Поставленные задачи требуют от всех нас инициативной и самоотверженной работы. Системная работа с молодежью, создание для нее достойных условий и обеспечение занятости остаются актуальными проблемами сегодняшнего дня.