Ўзбекистонда ер участкаларини ажратиш жараёнида ҳокимиятларнинг ролини камайтариш режалаштирилмоқда. Бу ҳақда 18 май куни бўлиб ўтган Халқаро пресс-клубда адлия вазири Русланбек Давлетов маълум қилди.
«Ер масаласини хронометраж сифатида қарайдиган бўлсак, ариза бергандан бошлаб ерни танлаш, ерни ажратиш, ундан олдин АПЗ 1 ва АПЗ 2 (бинони архитектуравий режалаштириш — таҳр.) деган жойлари бор. Жуда катта бюрократия бор бу ерда. Буни тан олишимиз айтишимиз керакки, бугунги кундаги талабларга, бугунги кунда бўлаётган жараёнларга жавоб бермайди», — деди у.
Адлия вазири вилоятларга, жойларга бориб таҳлил қилинганида, ҳокимликлар ер участкаларини ягона электрон савдо майдончасига чиқармаётгани ёки аукционда иштирок этиб, ерни пулга сотиб олгандан кейин ҳам туман ҳокимлари беш-олти ойлаб қарорни чиқариб бермаётганини таъкидлади.
Вазир ер участкаларини ажратишда ҳокимиятлар ролини камайтириш лозимлигини таъкидлади. «Биз бу жараённи тубдан ўзгартиришимиз лозим. Керак бўлса, ҳокимликларнинг бу жараёндаги ролини камайтириш зарур. Чунки бизда ҳар бир йўналиш бўйича ўзининг ваколатли органи бор, шу ваколатли органга ишониш керак», — деди у.
Адлия вазирлиги раҳбари давлат хизматларини мақбуллаштириш нуқтаи назаридан қурилиш соҳасида ҳокимияларнинг қурилишга рухсат бериш функцияси олиб ташланганини маълум қилди. Жумладан, 1 мартдан қурилиш-монтаж ишларини амалга оширишга рухсат бериш тартиби бекор қилинди ва улар бошлангани тўғрисида хабардор қилиш механизми жорий этилди.
Бундан ташқари, эндиликда қурилиши тугалланган бинони фойдаланишга топшириш учун қабул қилиб олиш тўғрисидаги акт ҳоким қарори билан тасдиқланмайди.
«Биз қурилиш соҳасида ҳокимиятларнинг рухсат бериш функциясини олиб ташладик. Олти ойгача рухсат бериб юрадиган шароитда ҳозир бир ҳафтада рухсатини олаяпти. Шу муддатдан ўтиб кетса, давлат хизматлари марказларимиз дарров жарима қўллайди. Ёки қурилиши тугалланган объектни қабул қилиш ҳам олдин ҳокимият орқали бўлар эди. Уни ҳам ҳокимият бўғинидан чиқариб ташладик. Бунинг натижасида объектларни қабул қилиш муддатлари ҳам ўн баробарга қисқарди», — деди вазир.
Адлия вазирлиги ер участкаларини ажратиш бўйича Ўзгеодезкадастр билан биргаликда ишлаб, президент қарори лойиҳасини тайёрлади. Бугунги кунда у президент админстрациясида кўриб чиқилмоқда. «Яқин кунларда [қарор] қабул қилиниши керак. Бу топшириқни биз президентимизнинг Навоий вилоятига бўлган ташрифида олдик. Бир ойни ичида ишладик, яқинда бу соҳада ҳам тубдан ўзгариш бўлади», — дея маълум қилди Русланбек Давлетов.

В Узбекистане планируется снизить роль хокимиятов в процессе выделения земельных участков. Об этом на заседании Международного пресс-клуба 18 мая заявил министр юстиции Русланбек Давлетов.
«Есть процесс — от подачи заявления до выбора, выделения земельного участка. До этого есть АПЗ 1 и АПЗ 2 (архитектурно-планировочное задание — ред.). Здесь большая бюрократия, нужно признать и сказать, что это не отвечает сегодняшним требованиям и процессам», — сказал он.
Глава Минюста отметил, что в ходе анализа ситуации в регионах выявлены случаи, когда хокимияты не выставляют земельные участки на единую электронную торговую площадку или месяцами затягивают вынесение решения.
«Мы получили задание и полностью проанализировали эту проблему. Согласно законодательству, уже давно выдача земельного участка осуществляется через [единую электронную торговую площадку] E-Ijro Auksion. Если проанализировать ситуацию на местах, то выясняется, что хокимияты не выставляют землю на аукцион. Даже если земля выставляется и покупается, объявляется победитель [аукциона], хокимы районов не выносят решение. Пять-шесть месяцев документ лежит на столе», — сообщил Русланбек Давлетов.
Министр считает, что нужно снижать роль хокимиятов в процессе выделения земли. «Мы должны кардинально пересмотреть этот процесс. Если необходимо, то снизить роль хокимиятов в нем, поскольку по каждому направлению у нас есть уполномоченный орган, которому нужно доверять», — заявил он.
Руководитель Министерства юстиции рассказал, что в рамках оптимизации госуслуг хокимияты лишили нескольких функций по выдаче разрешительных документов в сфере строительства. В частности, с 1 марта отменен порядок получения разрешения на осуществление строительно-монтажных работ и внедрен механизм уведомления об их начале.
Кроме того, теперь акт о приемке в эксплуатацию законченного строительством здания не утверждается решением хокимов.
«Мы исключили функции хокимията по предоставлению разрешения на строительство. Если раньше на получение разрешения уходило шесть месяцев, то сейчас — одна неделя. Если будет нарушен срок, то наши служебные центры будут применять штрафы. Приемка построенного здания тоже осуществлялась через хокимият. Это тоже убрали. В результате срок приемка объектов сократился в 10 раз», — отметил министр.
Министерство юстиции совместно с Узгеодезкадастром разработали проект постановления президента, который сейчас рассматривается в администрации главы государства. «В ближайшее время [постановление] должно быть принято. Мы получили это поручение во время визита президента в Навои. В течение одного месяца выполнили работу. Скоро в этой сфере будут кардинальные изменения», — сообщил Русланбек Давлетов.