Бу ҳақда ИИВ матбуот хизмати хабар қилди. 2017 йил билан солиштирилганда, ҳалок бўлганлар сони 8,5 фоизга (2473 кишидан) камайган, бироқ мазкур рақамлар ҳамон юқорилигича қолмоқда — ҳар куни қарийб 6,2 киши вафот этмоқда.
Йўллардаги аварияларда жароҳатланганлар сони 8458 кишини ташкил этиб, ўтган йилга нисбатан 12,2 физга (9637 киши) камайган.
Қайд этиш жоизки, Жаҳон соғлиқни сақлаш ташкилоти ўз ҳисоботида бошқача рақамларни келтириб ўтган. Масалан, 2016 йилда Ўзбекистонда расман 2496 кишининг йўлларда ҳаётдан кўз юмгани хабар қилинган бўлса, ЖССТ 3617 кишининг ўлимини келтириб ўтган (ЖССТнинг дунёда ҳаракат хавфсизлиги ҳолати тўғрисидаги ҳисоботи, 2018 йил). ЖССТ рақамлардаги фарқларни турли мамлакатларда ЙТҲларда ҳалок бўлиш ҳолатларини ҳисоб-китоб қилиш ва рўйхатга олиш методологияларининг хилма-хиллиги билан изоҳлаган.
Халқаро ташкилот Ўзбекистоннинг аҳоли пунктларида рухсат берилган тезликнинг (соатига 70 км) юқори экани, хавфсизлик камари ва болалар ўриндиқларидан фойдаланиш бўйича талабнинг етарли эмаслиги ва автотранспорт воситаларига қўйилган стандартларнинг такомилга етказилмаганини қайд этади.
Декабрда президент Шавкат Мирзиёев Конституциянинг 26 йиллиги муносабати билан нутқ сўзлар экан, Ўзбекистон йўлларида ўлим даражасининг юқори эканини фожиа ва катта йўқотиш деб атаган эди. Давлат раҳбари Канаданинг Калгари шаҳрида йўллардаги ўлимга қарши самарали кураш олиб борилаётганини мисол қилиб келтириб ўтди.

Жертвами дорожно-транспортных происшествий в Узбекистане в прошлом году стали 2262 человека, сообщила пресс-служба МВД страны. По сравнению с 2017 годом число погибших снизилось на 8,5% (с 2473 человек), однако цифра остается очень высокой — почти 6,2 человека в день.
Число получивших телесные повреждения в дорожных авариях составило 8458 человек, уменьшившись по сравнению с предыдущим годом на 12,2% (с 9637 человек).
Отметим, что Всемирная организация здравоохранения в своих регулярных докладах приводит другие цифры. К примеру, если в 2016 году Узбекистан официально сообщил о 2496 погибших на дорогах, то ВОЗ оценила эту цифру в 3617 человек (Доклад ВОЗ о состоянии безопасности дорожного движения в мире, 2018 год). ВОЗ поясняет расхождение в цифрах использованием разными странами разной методологии подсчета и регистрации случаев погибших в ДТП.
Международная организация отмечает в Узбекистане высокую разрешенную скорость движения в населенных пунктах (70 км/ч, при этом контроль в основном осуществляется вручную), недостаточные требования по использованию ремней безопасности и детских автокресел, а также несовершенство стандартов на автотранспортные средства.
В выступлении по случаю 26-летия принятия Конституции в декабре президент Шавкат Мирзиёев назвал высокую смертность на дорогах в Узбекистане «трагедией» и «огромной утратой». Глава государства привел пример канадского города Калгари, где эффективно борются со смертностью на дорогах.
МВД напоминает, что согласно Концепции обеспечения безопасности дорожного движения в Узбекистане на 2018−2022 годы запланированы совершенствование нормативно-правовой базы, комплексное улучшение дорожной инфраструктуры, а также повышение правовой культуры и укрепление дисциплины участников дорожного движения.