Ноҳақ бўшатилган мактаб директори ўз лавозимига тикланди
Тошкент шаҳри Миробод туманида жойлашган 31-сонли умумтаълим мактаби директори лавозимидан ноҳақ ишдан бўшатилган Нурия Семмари лавозимига тикланди.
2018 йилнинг август ойи сўнгида Халқ таълими вазирлигининг “Устоз овози” виртуал инспектор тизимининг телеграмм ботига ушбу мактаб битирувчилари, ҳозирда Россияда ва Жанубий Кореяда истиқомат қилувчи Гусейн Наджафов ва Оксана Кимлар мурожаат қилдилар.
Улар ўз мурожаатларида тажрибали, ўз ишининг устаси ва маҳоратли педагог, 31-сонли умумтаълим мактаби директори Нурия Семмари эгаллаб турган лавозимидан ноҳақ ишдан олингани ва Халқ таълими вазирлигидан ушбу ҳолатни атрофлича ўрганиб чиқишни сўраган эдилар.
Халқ таълими вазирлигининг Назорат-ҳуқуқий хизмати ходимлари ушбу мурожаатларни ўрганиб чиқдилар ва Нурия Семмари 31-сонли умумтаълим мактаби директори лавозимидан ноҳақ бўшатилгани аниқланди. Шундан сўнг эса, Нурия Семмари директорлик фаолияти давомида самарали ишлагани ва юқори натижаларга эришганини инобатга олган ҳолда вазифасига қайтарилди.
Мазкур ҳолатлар юзасидан мурожаат қилган шахслар қуйида ўз муносабатларини билдиришди. – “Бизнинг мурожаатимизга бефарқ бўлмаганингиз ва эътибор берганингиз учун ўз миннатдорчилигимизни билдирамиз. Миробод туманидаги 31-умумтаълим мактаб директори Семмари Нурия Махмудовнанинг лавозимига қайтгани барчамизга катта қувонч бағишлади. Боиси Семмари Нурия ўз касбининг фидойиси. Ишонч билан айтишимиз мумкинки ҳозирги кунда халқ таълими тизимида аниқ ва тўғри олиб борилаётган ислоҳотларга гувоҳ бўлдик”, деб таъкидлади Гусейн Наджафов.

Директор общеобразовательной школы № 31 в г. Ташкенте Нурия Семмари, которая была несправедливо уволена в мае 2018 года, восстановлена в должности.
В конце августа 2018 года в виртуальный инспектор для приема жалоб учителей «Устоз овози» (Голос учителя) Министерства народного образования Узбекистана обратились выпускники данной школы Гусейн Наджафов и Оксана Ким, которые сейчас находятся в России и Южной Кореи соответственно.
В своем обращении они обратили внимание на несправедливое отстранение от должности директора школы № 31 опытного и высококвалифицированного специалиста Нурии Семмари и попросили Министерство народного образования Узбекистана изучить данное дело.
Контрольно-правовая служба Министерства народного образования Узбекистана изучила дело Нурии Семмари и установила, что она действительно несправедливо была уволена с должности директора школы № 31. Учитывая эффективную и плодотворную работу, а также высокие результаты Нурии Семмари на должности руководителя школы, было принято решение восстановить ее в должности.
Гусейн Наджафов выразил свою благодарность Министерству народного образования Узбекистана за рассмотрение обращения и возвращение на пост директора школы № 31 Нурию Семмари.