Уй шароитида карантинда сақлаш тартиблари белгиланди
Низомга кўра, коронавирус инфекцияси билан касалланган шахс аниқланганда санитария-эпидимиологик осойишталик марказлари ҳамда ҳудудий ички ишлар органлари ходимлари томонидан дарҳол коронавирус инфекцияси аниқланган шахс билан мулоқотда бўлганларнинг рўйхати шакллантирилади.
Хабарда келтирилишича, Ички ишлар органлари Миллий гвардия органлари билан ҳамкорликда дарҳол мулоқотда бўлган шахслар рўйхатида кўрсатилган шахсларни уй шароитида карантинга жойлаштириш ва сақланишини таъминлайди.
Мулоқотда бўлган шахслар 14 кун давомида ёки уларнинг соғлиғи ҳолатига кўра соғлиқни сақлаш органлари томонидан белгилаб берилган муддат давомида уй шароитида карантинга олинади. Мулоқотда бўлган шахс уй шароитида карантинга олинганда у билан бир уйда яшовчи барча шахслар карантинга олинади.
Ш️у ўринда, уй шароитида карантинга олинган шахсларнинг карантин муддати давомида уйларни тарк этишлари қатъиян ман этилади, уларга кечиктириб бўлмайдигар тез тиббий ёрдам кўрсатиш билан боғлиқ ҳоллар бундан мустасно, дейилади хабарда.
Таъкиджланишича, уй шароитида карантинга олинган шахс билан бир уйда бўлган бошқа шахслар орасида коронавирус инфекцияси аниқланган тақдирда, қолган шахслар учун карантин муддати қайтадан бошланади.
Уй шароитида карантинга олинган шахслар карантин муддати давомида тиббиёт ходимлари томонидан ҳар куни 2 маҳал кўрикдан ўтказилади. Бунда биринчи кўрик соат 9:00 гача, иккинчи кўрик 16:00 гача амалга оширилиши лозим. Маҳаллий давлат ҳокимияти органлари томонидан ҳафтада бир маротаба карантинга олинган уйнинг (хонадоннинг) теварак-атрофида дезинфекция тадбирлари ўтказилиши таъминланади.
Шунингдек, уй шароитида карантинга олинган шахсларда карантин муддатида коронавирус инфекцияси аниқланмаса, уларни уй карантинидан чиқариш бўйича соғлиқни сақлаш органлари томонидан қарор қабул қилинади.

Установлен порядок содержания граждан на домашнем карантине
Постановлением правительства «О дополнительных организационных мерах по предупреждению распространения коронавирусной инфекции в Узбекистане» от 25 апреля утверждено Положение о временном порядке помещения и содержания на карантине в домашних условиях лиц, подозреваемых в заражении коронавирусной инфекцией. Об этом сообщает пресс-служба Министерства юстиции.
Согласно документу, при выявлении лица, заболевшего коронавирусной инфекцией, сотрудниками центров санитарно-эпидемиологического благополучия и органов внутренних дел немедленно формируется перечень лиц, с кем заболевший мог контактировать.
Совместно с сотрудниками Нацгвардии Органы внутренних дел обеспечивают размещение и содержание граждан, включенных в список лиц, находившихся в непосредственном контакте с инфицированными, на карантин в домашних условиях.
Контактировавшие лица содержатся на карантине в домашних условиях в течении 14 дней или в течение срока, определяемого органами здравоохранения в соответствии с состоянием здоровья лица, помещенного на карантин.
При помещении контактировавшего лица на карантин в домашних условиях, все лица, живущие в одном доме с ним, также помещаются на карантин. Им строго запрещается покидать свои дома в течение срока карантина, за исключением случаев, связанных с оказанием им неотложной скорой медицинской помощи.
В случае обнаружения коронавирусной инфекции у других лиц, проживающих совместно с лицом, помещенным на карантин в домашних условиях, карантинный период для остальных лиц начинается заново.
Лиц, помещенных на карантин в домашних условиях, ежедневно в течение 2-х раз осматривает медперсонал на протяжении всего карантинного периода. При этом, первый осмотр должен проводится до 9:00, а второй — до 16:00 часов.
Органы государственной власти на местах обеспечивают еженедельное проведение дезинфицирующих мероприятий вокруг дома (квартиры), помещенного на карантин.
Органы здравоохранения принимают решение о выведении граждан из домашнего карантина в случае, если коронавирусная инфекция не будет обнаружена у них на протяжении установленного срока.