Олдин тўла, кейин буз! Эндиликда ерлар зарарнинг ўрни тўлиқ қоплангандан кейингина олиб қўйилади
Мамлакатда инвестициявий фаолиятни янада яхшилаш, тўғридан-тўғри инвестицияларни жалб қилишни рағбатлантириш, мазкур йўналишда давлат сиёсатининг изчиллигига инвесторларнинг ишончини мустаҳкамлаш мақсадида Адлия вазирлиги томонидан Бош прокуратура билан биргаликда ишлаб чиқилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Ўзбекистон Республикасида инвестицион муҳитни тубдан яхшилаш чора- тадбирлари тўғрисида”ги Фармони қабул қилинди.
Фармонда виждонан ҳаракат қилаётган инвестор ва тадбиркорлик субъектларини давлат органи томонидан қабул қилинган ноқонуний маъмурий ҳужжатдан ҳимоялаш механизмлари белгиланиб, унга мувофиқ маъмурий ҳужжатнинг қонуний кучига ишониш оқибатида етказилган мулкий зарар давлат томонидан қоплаб берилади. Шунингдек, эндиликда инвестор ва тадбиркорнинг қонуний манфаатига алоқадор бўлган маъмурий ҳужжатга ўзгартириш киритиш ёки уни бекор қилиш фақат суд томонидан амалга оширилади.
Бундан ташқари, давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларини олиб қўйишда олдиндан кўра билишни таъминлаш мақсадида Фармон билан давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларини олиб қўйишнинг аниқ ҳолатлари белгиланмоқда. Шу билан бирга, турар жой ва ишлаб чиқариш объектларини бузиш фақат кўчмас мулкнинг бозор қиймати ва мулкдор кўрган зарарнинг ўрни тўлиқ қоплангандан кейин йўл қўйилиши белгиланди.
Фармонда инвестициявий фаолиятни амалга ошириш учун ер участкаларини беришнинг янги механизмлари, хусусан, ер участкаларини 50 йилгача бўлган муддатда узоқ муддатли ижарага бериш тартиби жорий этилмоқда.
Чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслар Ўзбекистон Республикасида энг кам ойлик иш ҳақининг 8500 баравари миқдорида инвестицияни хўжалик жамиятларининг акция ва улушларини сотиб олиш, шунингдек, хорижий корхона ташкил қилиш шаклида киритса, кўп марталик уч йиллик визаларни уларнинг амал қилиш муддатини Ўзбекистон Республикаси ҳудудидан чиқмаган ҳолда чекланмаган миқдорда узайтириш имконияти билан олиш ҳуқуқи берилди.
Фармон билан белгиланаётган қўшимча янгиликлар:
·        чет эл инвестицияси иштирокидаги корхоналар устав фондида чет эл инвестицияларининг минимал миқдори 30 фоиздан 15 фоизгача туширилди;
·        чет эл инвестицияси иштрокидаги корхона иштирокчиларидан бири албатта хорижий юридик шахс бўлиши шартлиги ҳақидаги талаб бекор қилинди;
·        чет эл нвестицияси иштирокидаги корхоналар устав фондининг минимал миқдори 600 миллион сўмдан 400 миллион сўмгача туширилди;
·        чет эл инвестициялар иштирокидаги корхоналарни давлат рўйхатидан ўтказиш учун давлат божи миқдорини уч бараваргача камайтирилди;
·        акциядорлик жамиятлари устав фондининг минимал миқдорини 400 миллион сўм қилиб белгилаш;
·        экспорт контрактлари контракт тузилган кунда “Ўзагроэкспорт” АЖ эълон қилган нархлардан паст бўлмаган нархлар бўйича тузиш, шунингдек, экспорт контракти тузмасдан инвойс асосида ўтказиладиган мева-сабзавот маҳсулотлари божхонада божхона юк декларацияси рўйхатга олинадиган кунда “Ўзагроэкспорт” АЖ расмий веб-сайтида қайд этилган нархлардан паст бўлмаган нархлар бўйича расмийлаштириш тартиби бекор қилинди.

В целях дальнейшего улучшения инвестиционной деятельности в стране, стимулирования привлечения прямых инвестиций, укрепления доверия инвесторов к последовательности государственной политики в данном направлении был принят Указ Президента Республики Узбекистан “О мерах по кардинальному улучшению инвестиционного климата в Республике Узбекистан”, разработанный Министерством юстиции совместно с Генеральной прокуратурой.
В Указе определены механизмы защиты добросовестно действующего инвестора и субъекта предпринимательства от принятого государственным органом незаконного административного документа, в соответствии с которым добросовестно действующему инвестору и субъекту предпринимательства возмещается имущественный ущерб, возникший по причине доверия законной силе принятого в отношении них административного акта государственного органа (должностного лица). Кроме того, вопрос отмены или изменения административного акта государственного органа (должностного лица), в случаях если это затрагивает законные интересы добросовестного инвестора и субъекта предпринимательства, рассматривается в судебном порядке.
Вместе с тем, определено, что принятие решений об изъятии земельных участков для государственных и общественных нужд допускается исключительно после проведения открытого обсуждения с заинтересованными лицами. Предусмотрено, что снос жилых, производственных помещений, иных строений и сооружений, принадлежащих физическим и юридическим лицам, при изъятии земельных участков разрешается после полного возмещения рыночной стоимости недвижимого имущества и убытков, причиненных собственникам в связи с таким изъятием.
Указом внедрены новые механизмы предоставления земельных участков для осуществления инвестиционной деятельности, в том числе долгосрочная аренда земельного участка несельскохозяйственного назначения сроком до 50 лет.
Также предоставлено право иностранным гражданам и лицам без гражданства, инвестировавшим в Республику Узбекистан в размере не менее 8500-кратного минимального размера заработной платы, установленного в Республике Узбекистан на момент внесения инвестиций, в виде приобретения акций и долей хозяйственных обществ, а также создания иностранного предприятия, получать многократную трехлетнюю визу с возможностью неограниченного количества продления срока ее действия без необходимости выезда с территории Республики Узбекистан.
Дополнительные новшества, предусматриваемые Законом:
· снижение минимального размера доли иностранных инвестиций в уставном фонде предприятия с иностранными инвестициями с 30 до 15 процентов;
· отмена требования по обязательному участию иностранного юридического лица в качестве участника предприятия с иностранными инвестициями;
· снижение минимального размера уставного фонда предприятия с иностранными инвестициями с 600 миллионов сумов до 400 миллионов сумов;
· снижение размера государственной пошлины за государственную регистрацию предприятий с иностранными инвестициями в три раза;
· определение минимального размера уставного фонда акционерного общества в 400 миллионов сумов;
· отмена обязательного порядка заключения экспортных контрактов на плодоовощную продукцию по ценам не ниже цен, опубликованных АО «Узагроэкспорт», а также таможенного оформления плодоовощной продукции, проводимого без заключения экспортного контракта, на основании инвойса, по ценам не ниже цен, указанных на официальном веб-сайте АО «Узагроэкспорт».