Қарийб 50 минг киши 1 апрелдан Ўзбекистон фуқаролигини олади
1 апрелдан бошлаб 1995 йилгача Ўзбекистонга келган ва шундан буён доимий истиқомат қилаётган шахсларга Ўзбекистон фуқаролиги автоматик тарзда бериш режалаштирилмоқда. Бу президентнинг 2020 йилги Давлат дастури тўғрисидаги фармони лойиҳасида кўзда тутилган.
«Ўзбекистон Республикаси фуқаролиги тўғрисида»ги қонуннинг янги таҳририда ушбу тартибни жорий этиш кўзда тутилган.
Эслатиб ўтамиз, 1995 йилгача Ўзбекистонга келган ва шундан буён истиқомат қилаётган 50 мингга яқин шахсларга Ўзбекистон фуқаролиги автоматик тарзда берилиши даркорлигини президент Шавкат Мирзиёев ўзининг парламентга мурожаатида таъкидлаб ўтган эди.

С 1 апреля планируется внедрить порядок, в соответствии с которым постоянно проживающим в Узбекистане лицам, прибывшим в страну до 1995 года, автоматически выдадут гражданство республики. Это предусмотрено проектом указа президента о Государственной программе 2020 года «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики».
Внедрение такого порядка будет предусмотрено в новой редакции закона «О гражданстве Республики Узбекистан».
Напомним, предоставить гражданство автоматически почти 50 тысячам соотечественников, которые давно проживают в Узбекистане, предложил в своем послании парламенту президент Шавкат Мирзиёев.