«Илм, маърифат ва рақамли иқтисодиётни ривожлантириш йили»да амалга оширишга оид Давлат дастури тўғрисида»ги Ўзбекистон президенти Фармони лойиҳасини янада такомиллаштириш ҳамда фуқароларнинг хоҳиш-истакларини инобатга олган ҳолда ишлаб чиқиш учун жамоатчилик муҳокамасига тақдим этилди.
2020 йил Давлат дастури лойиҳаси 320 та банддан иборат бўлиб, Ўзбекистон президентининг 2020 йилнинг 24 январь куни Олий Мажлисга Мурожаатномасида акс этган асосий ғоя ва таклифлари ҳамда 2017−2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида белгиланган асосий вазифалар асосида ишлаб чиқилди. Унинг доирасида жами қиймати 17,5 трлн сўм ва $ 9,6 млрдга тенг лойиҳаларни амалга ошириш кўзда тутилган.
Жамоатчилик муҳокамаларида фуқаролар, халқаро экспертлар, тегишли вазирлик ва идора мутахассислари, бизнес доира ҳамда фуқаролик жамиятининг бошқа институтлари вакиллари турли давра суҳбатлари, мунозаралар, очиқ мулоқотлар ўтказиш орқали қамраб олинади.
Кенг жамоатчилик вакиллари, маҳаллий ва халқаро экспертлар иштирокида бўлиб ўтиши кутилаётган муҳокамалар давомида келиб тушган барча фикр-мулоҳаза ва таклифлар натижасида Давлат дастури лойиҳаси янада такомиллаштирилади.

Проект Госпрограммы-2020 опубликован для обсуждения
Центр «Стратегия развития» вынес на общественное обсуждение проект Государственной программы 2020 года «Год развития науки, просвещения и цифровой экономики». Обсуждение продлится до 20 февраля.
Проект Госпрограммы включает 320 пунктов, основанных на идеях и предложениях в послании президента Олий Мажлису 24 января, а также задачи, обозначенные в Стратегии действий по развитию Узбекистана на 2017−2021 годы.
На реализацию проектов планируется направить 17,5 трлн сумов и 9,6 млрд долларов.
Развитию экономики посвящено 109 пунктов, социальной сферы — 91 пункт, обеспечению безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществление взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики — 51 пункт, совершенствованию государственного и общественного строительства — 41, обеспечению верховенства закона и реформирование судебно-правовой системы — 28.
Напомним, президент Шавкат Мирзиёев во время послания парламенту поручил в 20-дневный срок разработать проект Госпрограммы на 2020 год и внести ее на утверждение.