Ўзбекистон коррупцияни қабул қилиш индексида ўз мавқейини яхшиламоқда
Халқаро Transparency International коррупцияга қарши ташкилоти 2019 йил учун коррупцияни қабул қилиш индексини эълон қилди.
Ўзбекистон рейтингдаги 180 ўриндан 153-поғонани эгаллаб, 2018 йилдагига нисбатан 5 та ўринга юқорилади. 100 балли кўрсаткич бўйича Камерун, Марказий Африка Республикаси, Комор ва Тожикистон бир хилда 25 балл тўплади.
Умуман олганда, 19 давлатни ўз ичига олган Шарқий Европа ва Марказий Осиё минтақаси 100 баллдан 35 балл тўплади. Фақат учта давлат — Грузия (56 балл), Белорусия (45) ва Черногория (45) дунё бўйича ўртача кўрсаткичларидан юқори натижа қайд этди. Минтақадаги энг ёмон кўрсаткичлар Туркманистон (19), Ўзбекистон ва Тожикистонга (25тадан) тегишли.
«Агар сиёсий раҳбарлар ижтимоий манфаатларга устувор аҳамият бериб, шаффофлик намунасини кўрсатсалар, коррупцияга қарши самарали курашиш мумкин», дейилади ҳисоботда.
2019 йилда 180 мамлакатнинг учдан икки қисмидан кўпроғи ўртача 50 дан кам балл тўплаган, ўртача 43 бални ташкил этди. Рейтингда биринчи ўринни 87 очко билан Янги Зеландия ва Дания эгаллади. Ундан кейин Финляндия (86), Сингапур (85), Швеция (85) ва Швейцария (85) бормоқда.
Рейтингнинг сўнгги поғоналарини эса 9, 12 ва 13 балл билан Сомали, Жанубий Судан ва Сурия эгаллаб турибди.

Узбекистан улучшил позицию в Индексе восприятия коррупции
Международная антикоррупционная организация Transparency International опубликовала ежегодный Индекс восприятия коррупции (Corruption Perception Index) за 2019 год.
Узбекистан занял в рейтинге 153-е место из 180, поднявшись сразу на 5 позиций по сравнению с 2018 годом. По 100-балльному индексу страна набрала 25. Столько же баллов у Камеруна, Центральной Африканской Республики, Коморских островов и Таджикистана.
В целом регион Восточной Европы и Центральной Азии, куда входят 19 стран, набрал 35 из 100 баллов. Только у трех стран региона показатели выше среднего мирового — Грузии (56 баллов), Беларуси (45) и Черногории (45). Хуже всего показатели в регионе у Туркменистана (19), Узбекистана и Таджикистана (по 25).
«Коррупции можно эффективно противодействовать только в том случае, если политические лидеры отдают приоритет общественным интересам и подают пример прозрачности», — подчеркивается в докладе.
Более двух третей из 180 стран набрали в 2019 году менее 50 баллов, средний показатель составил 43 балла. Первое место в рейтинге разделили Новая Зеландия и Дания, набравшие по 87 баллов. За ними следуют Финляндия (86), Сингапур (85), Швеция (85) и Швейцария (85).
Последние строчки рейтинга занимают Сомали, Южный Судан и Сирия с 9, 12 и 13 баллами соответственно.