Ўзбекистонда истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш агентлиги ташкил этилмоқда
Бу Ўзбекистон президентининг 11 сентябрдаги истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг ҳуқуқий ва институционал тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисидаги фармонида кўзда тутилган.
Қўмитанинг янги бўлинмасига истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш, реклама бозорини тартибга солиш, товарлар хавфсизлиги ва сифати устидан назорат қилиш, аҳолининг истеъмол саводхонлиги ва маданиятини ошириш вазифалари юклатилди. Шунингдек, агентлик судларда истеъмолчилар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилади.
Агентлик ваколатлари қаторидан қуйидагилар ҳам ўрин олган:
• чакана савдо ва хизмат кўрсатиш шохобчаларида товарлар ва хизматларнинг назорат харидини ўтказиш ва уларни экспертиза қилиш;
• истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва реклама тўғрисидаги қонун ҳужжатлари бузилиши ҳолатлари мавжуд бўлганда, тадбиркорлик субъектларида (молиявий-хўжалик фаолиятига аралашмаган ҳолда) текширишлар ўтказиш;
• истеъмолчилар ҳуқуқи бузилиши сабабларини таҳлил қилиш, уларни бартараф этиш юзасидан таклифлар тайёрлаш ҳамда истеъмолчилар ҳуқуқи бузилиши ҳолатларининг олдини олиш;
• истеъмол бозорини, давлат томонидан нарх-навоси тартибга солинадиган товарларга (ишларга, хизматларга) нархларнинг динамикаси ва нарх шаклланиши механизмларини ўрганиш;
• тадбиркорлик ва истеъмолчилик маданиятини такомиллаштириш, реклама соҳасида ноҳалол рақобатга ва нотўғри рекламанинг юзага келишига йўл қўймаслик мақсадида реклама бозорини тартибга солиш.
Агентлик Вазирлар Маҳкамасининг истеъмолчилар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва реклама бозорини тартибга солиш соҳасида ягона давлат сиёсатини ҳамда давлат органлари ва ташкилотлари фаолиятини мувофиқлаштиришни амалга оширувчи ваколатли давлат органи ҳисобланади.

Агентство по защите прав потребителей создается при Антимонопольном комитете Узбекистана, следует из указа президента от 11 сентября.
Новое подразделение комитета будет регулировать вопросы, связанные с рынком рекламы, контролем за безопасностью и качеством товаров, просвещением и повышением потребительской грамотности населения. Агентство также будет помогать потребителям защищать их права и интересы в суде.
В числе полномочий агентства:
проведение контрольных закупок товаров народного потребления в магазинах и их экспертиза;
проведение проверки (без вмешательства в финансово-хозяйственную деятельность) при наличии достоверных сведений о фактах нарушения прав потребителей и законодательства о рекламе;
внесение предписаний об устранении нарушений законодательства в сфере защиты прав потребителей и регулирования рынка рекламы;
изучение динамики потребительских цен и механизмов ценообразования на социально значимые товары, выработка предложений и рекомендаций по стабилизации цен;
недопущение недобросовестной конкуренции в сфере рекламы и пресечение недостоверной рекламы.
Агентство по защите прав потребителей назначено регулятором в сфере защиты прав потребителей и регулирования рекламного рынка.