312 мингдан ортиқ киши хорижга чиқиш паспорти олди
Хорижга чиқиш паспорти жорий этилган январь ойидан буён 312,2 мингдан ортиқ фуқаро ушбу паспортларга эга бўлди. Бу ҳақда Ўзбекистон Ички ишлар вазирлиги Жамоатчилик ва ОАВ билан алоқалар бошқармаси душанба куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида хабар қилди.
Тошкентда янги йилнинг биринчи иш кунидан, бир ҳафта ўтиб эса барча ҳудудлар маъмурий марказларида хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш бошланди. Май ойида хорижга чиқиш паспортини расмийлаштириш учун анкетани тўлдириш соддалаштирилди.
Бундан ташқари, жорий йилда президент Шавкат Мирзиёевнинг тўққизта фармони билан 2072 нафар фуқаролиги бўлмаган шахсга Ўзбекистон фуқаролиги берилди. 2016 йилнинг декабрида фуқаролик тақдим этиш тўғрисидаги мурожаатларни мунтазам кўриб чиқиш бошланди, ўшанда 179 киши фуқароликка қабул қилинди.
Йил бошидан буён 16,8 минг киши Тошкентда, 6411 киши эса Тошкент вилоятида доимий пропискага эга бўлди. ушбу муддат давомида Тошкентда 83,6 минг, Тошкент вилоятида эса 13,7 минг киши вақтинчалик пропискага қўйилди.
Ўтган 5 ой давомида Ўзбекистонда вақтинча яшаётган 7898 нафар чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахсларнинг виза муддатлари узайтирилди.

Более 312,26 тысячи граждан получили паспорта для выезда за рубеж с момента их внедрения в январе, сообщило Министерство внутренних дел Узбекистана на пресс-конференции в понедельник. Число выданных с начала года национальных паспортов составило 580,35 тысячи.
Оформление загранпаспортов началось с первых рабочих дней нового года в Ташкенте и спустя около недели — в административных центрах регионов страны. В мае была упрощена анкета для оформления загранпаспорта.
Как сообщило МВД, в этом году девяти указами президента Шавката Мирзиёева в гражданство Узбекистана были приняты 2072 человека. Регулярное рассмотрение обращений о предоставлении гражданства началось в декабре 2016 года, первым указом в гражданство были приняты 179 человек.
С начала года постоянную прописку в Ташкенте получили 16,8 тысячи человек, в Ташкентской области — 6411. За этот период временно зарегистрированы в Ташкенте 83,6 тысячи человек, в Ташкентской области — 13,7 тысячи.
Напомним, с 10 января, согласно обновленной статье 80 Трудового кодекса, отсутствие временной или постоянной прописки перестало быть основанием для отказа в приеме на работу. Кроме того, штраф за допущение проживания без паспортов или без прописки был снижен с 10 до 5 МРЗП.
За первые пять месяцев года было продлено действие почти 7900 виз иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих в Узбекистане.