Муаллифлик ҳуқуқларини бузганлар маъмурий ёки жиноий жавобгарликка тортилиши мумкин, дея эсга олди Интеллектуал мулк қўмитаси кадрларни қайта тайёрлаш ўқув маркази директори ўринбосари Воҳиджон Аллаёров.
У бугунги кунда ўзбек ва чет эллик муаллифлар асарларини чоп этишда, жумладан муаллифлар ва таржимонлар меҳнатига ҳақ тўлаш масалаларида кўплаб ҳуқуқбузарликлар кузатилаётганини қайд этди.
«Бундан ташқари, жаҳон адабиёти асарларини таржима қилиш ва чоп этишда ҳуқуқларга қатъий риоя қилиш лозим. Бу масалада муаллиф билан, агар у ҳаёт бўлса ёки унинг вафотига 50 йил тўлмаган бўлса, келишиш зарур», — деди Воҳиджон Аллаёров 26 февраль куни Ахборот ва коммуникациялар агентлигида бўлиб ўтган матбуот анжуманида.
Асарларни интернетда чоп этишдан аввал ҳам интеллектуал мулк эгасидан (муаллиф ёки таржимон) розилик олиш лозим, деди у.
Ўзбекистонда муаллифлик ҳуқуқи ва турдош ҳуқуқлар соҳасидаги муносабатлар Фуқаролик кодекси, «Муаллифлик ҳуқуқи ва турдош ҳуқуқлар тўғрисида»ги «Электрон ҳисоблаш машиналари учун яратилган дастурлар ва маълумотлар базаларининг ҳуқуқий ҳимояси тўғрисида»ги қонун ва бошқа ҳужжатлар билан тартибга солинади.
Аввалроқ Ўзбекистон Жаҳон интеллектуал мулк ташкилотининг муаллифлик ҳуқуқи ва фонограммаларни ишлаб чиқиш бўйича шартномалари, шунингдек Фонограммалар ишлаб чиқарувчилар манфаатларини улар фонограммаларининг ноқонуний ишлаб чиқарилишидан муҳофаза қилиш тўғрисидаги Женева конвенцияга аъзо бўлган эди.

За нарушение авторских прав может последовать административная или уголовная ответственность
Нарушение авторских прав может стать основанием для привлечения к административной или уголовной ответственности, напомнил заместитель директора учебного центра по переподготовке кадров при Агентстве по интеллектуальной собственности Узбекистана Вохиджон Аллаёров.
Он отметил, что сегодня наблюдается много правонарушений при публикации произведений узбекских и зарубежных авторов, в том числе по вопросам оплаты труда авторов и переводчиков.
«Кроме этого, необходимо строго соблюдать права на перевод и публикацию произведений мировой литературы. Обязательно согласовывать эти вопросы с автором, если он жив или если после его смерти еще не прошло 50 лет», — сказал Вохиджон Аллаёров на пресс-конференции в Агентстве информации и массовых коммуникаций 26 февраля.
Перед публикацией произведений в интернете также необходимо получить согласие владельца интеллектуальной собственности (автора или переводчика), подчеркнул он.
В Узбекистане отношения в области авторского права и смежных прав регулируются Гражданским кодексом, законом «Об авторском праве и смежных правах» и «О правовой защите программного обеспечения и баз данных для электронных вычислений», в том числе отдельными правовыми актами.
Ранее Узбекистан присоединился к договорам Всемирной организации интеллектуальной собственности по авторскому праву и по исполнениям и фонограммам, а также Женевской конвенции об охране интересов производителей фонограмм от незаконного воспроизводства их фонограмм.
В начале февраля Агентство по интеллектуальной собственности было передано в систему Министерства юстиции.