Фуқаро Н.Саодатованинг мурожаатини ўрганиш юзасидан
Бош прокуратура томонидан фуқаро Н.Саодатованинг ўқишини Қўқон давлат педагогика институтидан Тошкент давлат педагогика университетига кўчиришда амалий ёрдам бериш ҳақидаги мурожаати кўриб чиқилди.
Аниқланишича, Н.Саодатованинг отаси М.Унгбоев 1995 йилда вафот этганидан сўнг онаси турмушга чиқиб кетганлиги боис, синглиси билан бирга Қўқон шаҳрида яшаган бобоси ва бувисининг қўлида тарбияланганлиги, бироқ синглиси, бобоси ва бувиси вафот этиб, яқин қариндошлари қолмаганлиги сабабли, ҳозирда тоғасининг оиласи билан Тошкент шаҳар, Учтепа тумани, 26-мавзе, 22-уй, 49-хонадонда вақтинча яшаб келаётганлиги, Қўқон шаҳрида яшаб ўқиш имконияти йўқлиги аниқланди.
Шунга кўра, Бош прокуратуранинг кўмаги билан Н.Саодатовани ўқишини Тошкент давлат педагогика университетига кўчиришда ҳамда университет ётоқхонасидан хона ажратилишида амалий ёрдам кўрсатилди.
Шунингдек, Н.Саодатованинг ётоқхона учун тўловни тўлаш имконияти йўқлиги, ижтимоий ҳимояга муҳтожлигини инобатга олиб, махсус ҳомий томонидан 750 минг сўм тўлов тўлаб берилиши таъминланди.

Генеральной прокуратурой Узбекистана рассмотрено обращение гражданки Н.Саодатовой об оказании практического содействия в переводе её учебы с Кокандского государственного педагогического института в Ташкентский государственный педагогический институт.
Установлено, что после смерти отца Н.Саодатовой — М.Унгбоева в 1995 году, её мать вышла замуж за другого человека, в связи с чем Н.Саодатова вместе с младшей сестрой остались на воспитании дедушки и бабушки, проживавший в городе Коканде Ферганской области. Однако, после смерти её младшей сестры, дедушки и бабушки, оставшись без близких родственников, в настоящее время Н.Саодатова временно проживает вместе с семьей дяди по адресу: город Ташкент, Учтепинский район, 26-квартал, дом №22, квартира 49 и не имеет возможность проживать и учиться в городе Коканде.
В этой связи, с помощью Генеральной прокуратуры Н.Саодатовой оказано практическое содействие в переводе её учебы в Ташкентский государственный педагогический университет, а также в выделении комнаты в общежитии университета.
Также, с учетом социальной уязвимости Н.Саодатовой, а также отсутствия возможности проводить оплату за проживание в общежитии, обеспечена выплата этих платежей в размере 750 тысяч сум со стороны специального спонсора.