“Ўзавтотранс” агентлигининг Андижон минтақавий бошқармаси 2018 йилнинг ўтган даври мобайнида юк ва йўловчи ташиш билан ноқонуний шуғулланувчиларни фош этиш мақсадида 1161 та рейд ўтказган. Натижада 1235 нафар ҳайдовчига маъмурий жазо қўлланган. Бу ҳақда агентликнинг минтақавий бошқармаси маълум қилди.
Вилоят солиқ ва ИИБ йўл ҳаракати хавфсизлиги бошқармалари билан ҳамкорликда ўтказилган рейдларда 3895 та баённома расмийлаштирилган. 3530 та ҳужжат вилоят маъмурий судига юборилган. Суд 1235 ҳайдовчига нисбатан 1 млрд 682 млн 658 минг сўм жарима қўллаш бўйича қарор чиқарган.
84 нафар ҳайдовчининг иши бўйича сайёр суд мажлиси ўтказилган.
Хусусан, сайёр судда иши кўрилган, Андижон шаҳрида яшовчи Қодирбек Ғофуров шахсий автомобилида Янги бозордан Жаҳон бозорига йўловчи ташиш билан лицензиясиз шуғулланган. У бир ой ичида лицензияни расмийлаштириш зарурлиги ҳақида огоҳлантирилган ва маъмурий жазодан озод этилган.
Булоқбоши тумани Ширмонбулоқ қишлоғида яшовчи Шуҳрат Усмонов эса маъмурий жазога тортилган. У “Нексия” русумли автомобилида доимий равишда йўловчи ташиш билан шуғулланган ва бунинг учун солиқ тўламай юрган. Суд ҳукмига асосан у бир ой ичида 2 млн 25 минг сўм жарима тўлайдиган бўлди.

Андижанское областное управление агентства «Узавтотранс» за истекший период 2018 года провело 1 161 рейд с целью проверки водителей, незаконно перевозящих пассажиров и груз. В результате на 1 235 водителей был наложен административный штраф. Об этом сообщили в региональном управлении агентства.
В ходе рейдов, проведённых УБДД области в сотрудничестве с областным налоговым управлением, было составлено 3 895 протоколов. В административный суд области было направлено 3 530 дел. По решению суда на 1 235 водителей был наложен штраф в размере 1 682 658 000 сумов.
По делам 84 водителей состоялись выездные судебные заседания.
В частности, дело андижанца Кодирбека Гафурова также было рассмотрено на выездном суде. Он перевозил пассажиров с рынка «Янги базар» на рынок «Жахон» без соответствующей лицензии. Гафуров был предупреждён о необходимости приобретения лицензии в течение месяца и освобождён от административных санкций.
На жителя села Ширмонбулак Булакбашинского района Шухрата Усманова был наложен административный штраф за перевозку пассажиров. Используя для этих целей личный автомобиль «Нексия», Усманов уклонялся от выплаты налогов. Согласно постановлению суда, с него будет взыскан административный штраф в размере 2 025 000 сумов.