Ижтимоий мослашув марказлари оилавий зўравонликдан азият чеккан 485 нафар аёлга ёрдам кўрсатди
Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси Ижтимоий мослашув марказлари фаолияти бошлангандан буён 3055 та мурожаатни қабул қилиб олди. Уларнинг 485 таси оилавий зўравонликдан жабр кўрган аёллардан келиб тушди, дея хабар қилди қўмита матбуот маркази.
Марказлар мутахассислари уларга қийин вазиятдан чиқиб кетиш учун зарур ёрдамларни кўрсатди.
Айни вақтда 130 дан ортиқ марказ ташкил этилган бўлиб, уларда маиший зўравонлик қурбонларига айланган аёлларга психологик, юридик, ижтимоий ва тиббий ёрдам кўрсатилмоқда.
1146 ишонч рақами ташкил этилганидан буён 7000 га яқин қўнғироқ қабул қилинди.
Хотин-қизлар қўмитаси ким зўравонликка тўқнаш келган бўлса ёки шундай ҳолатларга гувоҳ бўлса, ёрдам ёки маслаҳат олиш учун 1146 ишонч рақамига қўнғироқ қилиши мумкинлигини эслатиб ўтди.

Комитет женщин Узбекистана получил 3055 обращений с начала работы Центров социальной адаптации женщин в мае. Из этого числа 485 обращений исходили от женщин, пострадавших от семейного насилия, сообщили в пресс-службе комитета.
Специалисты центров оказали им необходимую помощь для выхода из трудного положения.
На данный момент создано более 130 центров, которые оказывают психологическую, юридическую, социальную и медицинскую помощь женщинам, ставшим жертвами бытового насилия.
По номеру телефона доверия 1146 с момента его создания принято уже около 7000 звонков.
Комитет женщин напомнил: те, кто столкнулся с насилием или стал свидетелем насильственного обращения, могут обращаться за помощью или консультацией по номеру телефона доверия 1146.