Аёл қандай қилиб иш топиши мумкин? Самарқанд вилоятида бандлик муаммолари ҳақида
Замонавий жамиятда оила манфаати, фаровонлиги йўлида меҳнат қиладиган ва ўзини ривожлантираётган аёлларни тобора кўпроқ учратиш мумкин. Бироқ, агар унинг таъминловчи сифатидаги ишонган «тоғи» бўлмаса-ю, едириш-ичириш, кийинтириш, билим бериб, оёққа қўйиш керак бўлган болалари бўлса қаердадир ишлаш имкониятсиз бир юкка айланиши ҳолатларини кўплаб учратиш мумкин. Қуйида аёллар қандай қилиб иш топиши мумкинлиги ва қаерга мурожаат қилиши ҳақида фикр юритамиз.
Классик иш топиш усули
Вилоятда одамлар дидига хос иш топиш учун мурожаат қилиши мумкин бўлган бир нечта муассасалар мавжуд. Улардан бири – узоқ йиллар давомида расмий муассаса сифатида фаолият юритган вилоят бандлик бош бошқармаси ва унинг ҳудудий бўлинмаларидир. У ерга ҳар куни юзлаб одамлар иш излаб мурожаат қилишади. Йил бошидан буён бандликка кўмаклашиш марказларининг ҳудудий бўлимларига 4,5 мингдан ортиқ фуқаро мурожаат қилган, лекин бу уларнинг ҳаммаси ҳам ўзига мос иш топишга муваффақ бўлишди дегани эмас.
Вилоят Бандлик бош бошқармаси ишсизларни рўйхатга олиш, бандликка кўмаклашиш ва аҳолини ижтимоий қўллаб-қувватлаш бўлими бошлиғи Ислом Нарзуллаевнинг айтишича, сўнгги пайтларда интернет орқали иш топиш имконияти пайдо бўлгани қувонарли, албатта. Бир-икки йил аввал мамлакатимизда https://ish.mehnat.uz/иш қидириш платформаси ишлаб чиқилган эди. Унда ҳудуд ва соҳани танлаб, мутахассислик бўйича иш топиш имконияти туғилди. Айни пайтга келиб, электрон маълумотлар базасида вилоят бўйича 20 мингга яқин бўш иш ўрни мавжуд.
Танишбилишчиликорқали иш топиш
Иш қидиришнинг бундай усули, кўпчилик фикрига кўра, бизнинг менталитетимиз билан боғлиқ. Балки шунинг учун ҳам жамиятда таниш-билишчилик туфайли яхши иш топиш мумкин, деган фикр шаклланган. Бу фикрни  https://t.me/zarnews_uz/65522 телеграм каналида ўтказилган, 2000 дан ортиқ киши иштирок этган сўров ҳам тасдиқлади.
Сўров натижаларига кўра, респондентларнинг 62 фоизи иш топишнинг энг осон йўли “таниш-билишчилик” деб жавоб берган. Нисбатан камроғи (12 фоизи) – бандлик марказларини кўрсатган. Сўровнома остидаги шарҳлари мени айниқса ҳайратда қолдирди: кўпчилик иш топишни «пул + танишлар»га олиб бориб тақашган ва бу иш топишнинг энг самарали усули сифатида кўрилиши сир эмас.
Мардикор бозорида бир кунлик иш
Агар сиз «қора» ишчи бўлсангиз ва сизга эркин жадвалли бир кунлик иш керак бўлса, у ҳолда халқ орасида «мардикор бозори» деб аталувчи кунлик меҳнат бозорига боришингиз мумкин. Айнан шу ерга одамлар ўз хизматини таклиф қилиб, қўшимча пул топишга тайёр туришади. Самарқанд вилоятида тўртта шундай меҳнат бозори мавжуд.
Жорий йилда кунлик меҳнат маркази раҳбарияти томонидан ишчиларга қулайлик яратиш мақсадида “Менинг ишим” онлайн иловаси ишга туширилди. Унда кунлик, мавсумий ишчилар ва якка тартибдаги тадбиркорлар, жумладан, ёшлар, талабалар ва ногиронлар учун иш таклифлари нашр этилади.
– Ишчиларимизга қулайлик яратиш мақсадида платформани ишга туширдик ва барчани онлайн платформа маълумотлар базасига киритдик. Унинг ёрдамида иш берувчи аниқ тоифа танлаб, мутахассис ёки уста топади, – дейди Самарқанд бир кунлик меҳнат маркази директори Жамшед Салямов. – Ҳозирда онлайн платформада 400 дан ортиқ ишчиларимиз бор. Афсуски, бу ерда аёлларнинг профили деярли йўқ, чунки Самарқандда мардикор аёллар учун кунлик меҳнат маркази мавжуд эмас. Яна бир камчилик – бундай ишда эртага даромад бўлишига кафолат йўқлиги.
Чет элда иш қидириш
Агар юқоридаги усул муваффақиятсиз чиқса ва чет элга ишлашга қарор қилган бўлсангиз, унда ташқи меҳнат миграцияси агентлигига мурожаат қилинг. Ишга жойлашиш ва чет элга қонуний чиқишни таклиф қилувчи бир нечта идоралар шаҳарда мавжудлигига қарамай, улардан бирортаси лицензияга ва табиийки, фуқароларни чет элга ишга юбориш ҳуқуқига эга эмас. Ҳозир фақат Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги хорижда ишга жойлаш билан шуғулланувчи ягона қонуний муассаса ҳисобланади.
Ташқи меҳнат миграцияси агентлиги Самарқанд шаҳар бошқармаси бошлиғи Сунатилло Абдусаидовнинг айтишича, инсон омилини бартараф этиш мақсадида хорижда иш қидириш ҳам автоматик режимга ўтган, аммо тўлиқ эмас. Иш топиш ёки бўш иш ўринлари билан танишиш учун агентлик филиалига келиш шарт эмас. Буни Самарқанд вилоятида ишлайдиган https://t.me/sammigration телеграм канали ёки https://t.me/migratsiyaagentligi  республика ресурсига обуна бўлиш орқали амалга ошириш мумкин. Бу ерда танлов ўтказаётган хорижий компаниялар кастинглари ҳақидаги эълонлар эълонлар чоп этилади. Шунингдек, унда иш берувчининг талаб ва эҳтиёжларига мос мутахассисликлар ҳақида маълумотлар мавжуд. Маош ва яшаш шароити асосан жойида муҳокама қилинади.
Баъзи иш берувчи эълони остида анкеталарни қўшади ва ҳар ким сўралган ҳужжатларни илова қилган ҳолда, уни ҳам тўлдириши мумкин. Йил бошидан буён 120 нафарга яқин хотин-қиз, ўтган йили 295 мингдан ортиқ аҳоли иш топиш учун хорижга кетган.
Маълумот учун: Вилоят бандлик бош бошқармаси маълумотларига кўра (2022 йил бошидаги маълумотлар) вилоятда 4 миллиондан ортиқ аҳоли истиқомат қилади, уларнинг 153 мингга яқини ишсиз ҳисобланади.
Самарқанд вилоятида 2 миллиондан ортиқ хотин-қизлар истиқомат қилади, уларнинг 53,8 фоизи меҳнатга лаёқатли ҳисобланади, 727 минг нафари расман ишламайди, атиги 9,8 фоизи ишлайди, 0,07 фоизи ишсизлик нафақасини олади. Ишсизлик даражаси 9,3 фоизни ташкил қилади.
Давлатдан ёрдам кутиш керакми?
Хотин-қизларни иш билан таъминлаш, жамиятдаги мавқеини юксалтириш, ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш оила ва хотин-қизлар билан ишлаш бўлимининг асосий вазифаси ҳисобланади. Бу борада қандай ишлар амалга оширилаётгани ҳақида вилоят ҳокими ўринбосари, оила ва хотин-қизлар масалалари бўйича бош бошқармаси бошлиғи Зебиниссо Раҳмоновадан сўрадик.
Маълумотларга мурожаат қиладиган бўлсак, хотин-қизларни иш билан таъминлаш муаммоси ҳамон борлигини кўрамиз. Самарқанд вилоятида 2 миллиондан ортиқ хотин-қиз истиқомат қилади, уларнинг 53,8 фоизи меҳнатга лаёқатли ҳисобланади, 727 минг нафари расман ишламайди ва атиги 9,8 фоизи ишлайди, 0,07 фоизи ишсизлик нафақасини олади. Ушбу номутаносиблик меҳнат бозорида аёлларнинг умумий сонига нисбатан анча кам эканлигини кўрсатади.
– Ўтган йили вилоят иқтисодий, сиёсий ва ижтимоий ҳаётининг барча жабҳаларида хотин-қизлар фаоллигини ошириш бўйича комплекс Давлат дастури ишлаб чиқдик, – дейди З.Раҳмонова. – Мазкур дастурнинг амалга оширилиши 2022 йилда вилоятда 94 минг 353 нафар ишсиз хотин-қизни иш билан таъминлаш имконини берди. Мазкур дастурга мувофиқ 20 минг нафардан ортиқ хотин-қиз квоталар бўйича иш билан таъминланди, 7 минг нафарга яқин хотин-қиз жамоат ишларига жалб қилинди, 20 минг нафарга яқини кредит олди, 15 минг нафари малака ошириш курсларига ўтказилди ва ҳоказо. Бу етарли эмаслигини тушунамиз, лекин аёлларга ўз салоҳиятини рўёбга чиқариш учун кўпроқ имкониятлар яратиш учун кичик бўлса-да, қадам ташлашга ҳаракат қилмоқдамиз.
Мутахассисларнинг фикрича, хотин-қизларни иш билан таъминлаш борасидаги ҳаракатлар давом этмоқда. Ўзбекистонлик аёлларнинг иқтисодий фаоллиги пастлиги эса авваламбор, уларнинг оилада тўлиқ бандлиги, уй-рўзғор ва бола парваришига масъулияти билан боғлиқ. Айрим ҳолларда айнан уй юмушларининг оғир юки аёл мавқеи юксалишига тўсқинлик қилади. Аммо меҳнаткаш, тиришқоқ, сабот-матонатли аёлларимиз учун яқин келажакда вазият яхши томонга ўзгаради деган умиддамиз.

Как найти работу женщине: на примере Самаркандской области
В современном обществе мы все чаще встречаем женщин, которые работают и реализует себя во благо семьи. Однако, бывают ситуации, когда работа становится в тягость, особенно, если у нее нет надежного тыла в виде обеспечивающего мужчины, а на руках – маленькие дети, которых нужно кормить, одевать и обучать. Сегодня мы поговорим о том, как найти работу женщине и куда ей стоит обратиться.
Классический способ
В Самаркандской области существует несколько учреждений, куда могут обратиться люди для поиска работы по душе. Официальным учреждением на протяжении долгих лет остается главное управление занятости области и его региональные подразделения. Туда ежедневно обращаются сотни людей, ищущих работу. С начала года в региональные отделения центров занятости обратились более 4,5 тысячи людей. Не всегда им удается найти подходящую работу.
По словам начальника отдела регистрации безработных, занятости и социальной поддержки Главного управления занятости области Ислома Нарзуллаева, с недавнего времени найти работу стало возможным и в формате онлайн. Пару лет назад в стране разработали платформу поиска вакансий https://ish.mehnat.uz/. Здесь можно найти работу по специальности, выбрав регион и сферу. Электронная база содержит около 20 тысяч вакансий по области.
Методом «таниш-билишчилик»
Этот способ поиска работы связан с нашей ментальностью и мнением, что найти хорошую работу можно благодаря связям и знакомым. Это мнение подтвердили и жители области, которые приняли участие в опросе, на телеграм-канале https://t.me/zarnews_uz/65522. Участниками опроса стали более двух тысяч человек.
По результатам опроса 62% опрашиваемых ответили, что работу легче всего найти методом «таниш-билишчилик», то есть «по знакомству». Менее эффективный способ – через центры занятости (12%). Удивили и комментарии людей под опросом, многие считают, что работу можно найти за «деньги + знакомых».
Мардикор-базар
Если вы разнорабочий и вам нужна работа на один день со свободным графиком, то можно пойти на рынок поденного труда, именуемый в народе «мардикор-базар». Именно туда обращаются люди, готовые предложить свои услуги и подзаработать. Таких рынков рабочей силы в Самаркандской области – четыре.
В этом году руководство центра однодневного труда для удобства рабочих запустили онлайн-приложение Mening ishim. Здесь публикуются предложения работы для поденных, сезонных рабочих и самозанятых, в том числе для молодежи, студентов и людей с инвалидностью.
— С помощью платформы работодатель может найти себе специалиста или разнорабочего, выбрав нужную категорию, – рассказывает директор Центра однодневного труда Самарканда Джамшед Салямов. – Сейчас в онлайн-платформе более 400 наших рабочих. К сожалению, анкет женщин здесь практически нет, потому что в Самарканде нет центра поденного труда для женщин-мардикоров. Единственный минус такой работы в том, что нет никакой гарантии, что завтра будет заработок.
Поиск работы за рубежом
Трудоустройством за рубежом занимается агентство по вопросам внешней трудовой миграции. Несмотря на то, что в городе существует несколько агентств, предлагающих трудоустройство и легальный выезд, ни одно из них не получило лицензию, и как следствие не имеет право отправлять граждан на заработки. Агентство по вопросам внешней трудовой миграции на сегодняшний день является единственным учреждением, занимающимся легальным трудоустройством за границей.
По словам руководителя самаркандского филиала агентства по вопросам внешней трудовой миграции Сунатилло Абдусаидова, чтобы исключить человеческий фактор, поиск работы за рубежом также перешел в автоматический режим, но не полностью. Для того чтобы найти работу или ознакомиться с вакансиями, не нужно приходить в филиал агентства. Это можно сделать, подписавшись на телеграм-канал https://t.me/sammigration, который работает для Самаркандской области, либо республиканский ресурс https://t.me/migratsiyaagentligi. Здесь публикуются объявления о начале кастингов от иностранных компаний, проводящих отбор. Также здесь содержится информация о требованиях работодателя и востребованных специальностях. Заработная плата и условия проживания по большей части обсуждаются при встрече.
Некоторые работодатели прикрепляют анкеты под своим объявлением, и любой желающий может заполнить ее, отправив запрашиваемые документы. С начала года около 120 женщин уехали на заработки за границу. В прошлом году свыше 295 тысяч жителей выехали за рубеж с целью трудоустройства.
Для справки:
Согласно данным главного управления занятости области (данные на начало 2022 года), в области проживает свыше 4 млн. человек, около 153 тысяч из них считаются безработными.
В Самаркандской области проживает свыше двух млн. женщин, 53,8% из них трудоспособные, 727 тысяч официально не работают, 9,8% – трудоустроены, 0,07% получают пособие по безработице. Уровень безработицы   составляет 9,3 %.
Ждать ли помощи от государства?
Трудоустройство женщин, поднятие их статуса в обществе и всесторонняя поддержка – главная задача управления по делам семьи и женщин.  О том, что делается в этом направлении, мы спросили у заместителя хокима области, начальника управления по делам семьи и женщин Зебиниссо Рахмановой.
— В прошлом году мы разработали комплексную национальную программу по повышению активности женщин во всех сферах экономической, политической и социальной жизни области, – говорит З. Рахманова. – Реализация данной программы в 2022 году позволила обеспечить занятость 94 353 безработных женщин области. При этом свыше 20 тысяч женщин трудоустроены на квотированные места, около 7 тысяч женщин были привлечены к общественным работам, около 20 тысяч получили кредиты, 15 тысяч прошли обучающие курсы и т.д. Мы понимаем, что этого недостаточно, но стараемся предпринимать небольшие шаги, чтобы создать дополнительные возможности для реализации потенциала женщин.
По словам экспертов, работа по трудоустройству женщин будет продолжена, и низкая экономическая активность узбекских женщин, в первую очередь, связана с тем, что они полностью отвечают за ведение домашнего хозяйства и воспитание детей. Несомненно, тяжелая ноша домашнего труда препятствует построению карьеры узбекских женщин. Но время не стоит на месте, и есть надежда, что ситуация будет меняться в лучшую сторону.