2019 йил 1 январдан Ўзбекистонда давлат органлари ва ташкилотлар томонидан президент топшириқларининг бажарилиши устидан жамоатчилик назоратини ўрнатишга қаратилган Jamoatfikri.uz порталини ишга тушириш режалаштирилмоқда.
Президентнинг 5 октябрдаги давлат органлари ва ташкилотларда ижро интизомини мустаҳкамлаш тўғрисидаги қарорига мувофиқ ташкил этилаётган ресурс Ягона интерактив давлат хизматлари портали доирасида фаолият кўрсатади.
Айни пайтда Вазирлар Маҳкамаси ва Ҳисоб палатаси синов режимида 2800 дан ортиқ ҳужжат ва президент топшириқларини Ijro.gov.uz (давлат раҳбари топшириғи билан 2017 йилда ташкил этилган) тизими орқали назорат қилиб бормоқда. Қарорда қайд этилишича, айрим давлат органлари ижро интизомини сифатли ва амалда таъминламаяпти, унинг устидан ўз вақтида назорат ўрната олгани йўқ. Президент топшириқларини бажаришда масъулиятсизлик ва расмиятчиликларга йўл қўймоқда.
Ҳужжатлар ижроси ва президент топшириқлари ўз вақтида бажарилмаса, вазирлик ва маҳкамалар, жойлардаги ижро ҳокимияти органлари ва бошқа ташкилотлар раҳбарлари жавобгарликка тортилади.
Ҳужжат билан 1 янардан республика ва ҳудудий аҳамиятга молик мажлис ва йиғилишларни ўтказиш тақиқланди. Фақатгина президент ўтказадиган мажлислар Ijro.gov.uz тизимида рўйхатга олиниб, ўтказиш мақсади, натижаси, иштирокчилар таркиби ва давомийлиги кўрсатилган ҳолда олиб борилади.
Худди шу санадан бошлаб давлат органларида қонунлар, президент ҳужжатлари ва ҳукумат қарорларини махсус журналлар ҳамда ҳисобга олиш карточкаларига рўйхатга олиш, шунингдек қонунлар, президент ҳужжатлари ва Вазирлар Маҳкамаси қарорлари назорат картотекасини қоғоз кўринишида юритиш тақиқланди.

С 1 января 2019 года в Узбекистане планируется запустить портал Jamoatfikri.uz («Мнение общественности») для общественного контроля (со стороны населения, бизнеса, парламента и негосударственных некоммерческих организаций) за исполнением государственными органами и организациями актов президента.
Ресурс, создаваемый согласно постановлению президента от 5 октября об укреплении исполнительской дисциплины в государственных органах и организациях, будет функционировать в рамках Единого портала интерактивных госуслуг.
Сейчас Кабинет Министров и Счетная палата в тестовом режиме ведут контроль за исполнением более 2800 актов и поручений президента посредством системы Ijro.gov.uz (создана распоряжением главы государства в 2017 году). Как отмечается в постановлении, отдельные госорганы принимают недостаточно мер для «качественной организации и действенности, а также своевременности контроля исполнительской дисциплины». «Отмечаются случаи безответственности и формализма» в вопросах соблюдения актов и поручений президента, «допускается консервативно-бюрократическое отношение к исполнительской дисциплине», говорится в документе.
Постановлением Счетной палате (координатор системы Ijro.gov.uz) поручено вносить в администрацию президента и Кабинет Министров предложения о привлечении к ответственности руководителей министерств, ведомств, органов исполнительной власти на местах и других организаций за неполное и несвоевременное исполнение актов и поручений президента. При неисполнении представлений и требований Счетной палаты материалы для применения мер ответственности будут передаваться в администрацию президента и Генеральную прокуратуру.
Документом запрещено проведение с 1 января совещаний и заседаний на республиканском и территориальном уровнях, за исключением проводимых президентом, без регистрации в системе Ijro.gov.uz с указанием цели, результата, состава участников и продолжительности.
С этой же даты отменяются регистрация в госорганах законов, актов президента и решений правительства в специальных журналах и учетных карточках, а также ведение контрольных картотек по законам, актам президента и решениям Кабинета Министров в бумажном виде.