2018 йил 28 сентябрь куни Тошкент шаҳрида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн олтинчи ялпи мажлиси ўз ишини давом эттирди.
Сенаторлар томонидан Ўзбекистон Республикасининг 2018 йилги Давлат бюджети харажатларига ўзгартишлар киритиш тўғрисидаги масала кўриб чиқилди. Давлат бюджетининг харажатлар қисмига тегишли ўзгартишлар киритиш тўғрисида Олий Мажлис Сенати қарори қабул қилинди.
Шундан сўнг Бухоро вилоятининг Ғиждувон тумани ва Навоий вилоятининг Конимех тумани чегараларини ўзгартириш тўғрисидаги масала муҳокама этилди.
Таъкидланганидек, мазкур туманларнинг чегаралари бошқарув тизимини такомиллаштириш зарурати туфайли ўзгартирилмоқда. Бу эса бошқарув тизимининг самарадорлигини оширишга кўмаклашади. Ҳужжатда Бухоро вилояти Ғиждувон туманининг 10651 гектар ери, шу жумладан, Зафаробод шаҳарчасининг 609,65 гектар ери Навоий вилоятининг Конимех тумани таркибига ўтказилмоқда.
Шундан сўнг сенаторлар қишлоқ хўжалигида меҳнатга оид муносабатларни тартибга солиш ҳамда мазкур соҳадаги норасмий бандлик масалалари юзасидан Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари – молия вазири Ж.А.Қўчқоровга парламент сўрови юбориш ҳақидаги масалани кўриб чиқдилар.
Сўров юбориш ташаббуси Сенатнинг Аграр, сув хўжалиги масалалари ва экология қўмитаси ҳамда Фан, таълим ва соғлиқни сақлаш масалалари қўмитаси томонидан илгари сурилди.
Таъкидланганидек, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги ахборотига биноан 2018 йилнинг биринчи ярим йиллигида 2 миллиондан ортиқ киши фермер хўжаликларида иш билан банд бўлган. Уларнинг 500 мингдан зиёди расман ишга жойлаштирилган, қарийб 1,5 миллион киши эса норасмий банд бўлганлар. Сенаторлар парламент сўрови юбориш ташаббусини қўллаб-қувватладилар.
Олий Мажлис Сенати аъзолари Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2017 йил 20 июндаги қарори билан тасдиқланган 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикаси аҳолисига ихтисослаштирилган тиббий ёрдам кўрсатишни янада ривожлантириш чора-тадбирлари дастурининг ижроси тўғрисида Ўзбекистон Республикаси Бош вазири ўринбосари А.А.Абдуҳакимовнинг ахборотини эшитдилар.
Муҳокама чоғида «йўл харита»сида назарда тутилган тадбирларнинг бажарилмаганлиги сабаблари танқидий муҳокама этилди, мавжуд муаммоларни бартараф этиш ва ушбу Дастурни сўзсиз ижро этиш ҳамда бу йўналишда амалга оширилаётган ишлар самарадорлигини ошириш юзасидан тавсиялар билдирилди. Сенаторлар Сенат қарорини маъқулладилар.
Шунингдек, сенаторлар Бухоро вилояти ҳокимининг ҳудудларни ривожлантириш ҳамда халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти ҳақидаги ҳисоботини эшитдилар.
Қайд этилганидек, 2018 йил февралда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Бухоро вилоятига ташрифи чоғида белгиланган вазифаларни ҳисобга олган ҳолда вилоятни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга қаратилган аниқ мақсадли ишлар амалга оширилмоқда. 2017 йилда вилоят ялпи ҳудудий маҳсулоти ҳажмлари ўсиши 102 фоизга етди. 2017 йилда ва 2018 йилнинг ўтган даври мобайнида вилоятда 1 триллион 66 миллиард 954 миллион сўмдан зиёд инвестициялар ўзлаштирилди, 2185 тадан зиёд лойиҳа рўёбга чиқарилди, натижада 21854 та янги иш ўрни яратилди.
2017 йилда ва жорий йилнинг ўтган даврида вилоятда қарийб 3800 та хусусий тадбиркорлик ва кичик бизнес субъекти ташкил этилиб, уларнинг умумий сони 14700 тадан ошди. Тижорат банклари томонидан уларга 2 триллион 157 миллиард 400 миллион сўмлик кредит маблағлари ажратилди.
Шу билан бирга, сенаторлар Бухоро вилоятида ҳудудларни ривожлантиришга ва халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари фаолияти самарадорлигини оширишга салбий таъсир кўрсатадиган қатор муаммо ва камчиликлар борлигини, мавжуд салоҳиятдан тўлиқ фойдаланилмаётганлигини таъкидладилар.
Муҳокама якунлари бўйича вазирликлар ва идораларнинг ҳамда жойлардаги ижро ҳокимияти органларининг ҳудудни ривожлантириш масалаларини ҳал этиш бўйича масъулиятини оширишга қаратилган тегишли қарор қабул қилинди.
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати ўз ваколатига кирадиган бошқа масалаларни ҳам кўриб чиқди.
Ўн олтинчи ялпи мажлис давомида жамият ҳаётининг барча соҳалари ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш ва мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотларнинг самарадорлигини оширишга, халқаро ҳамкорликни ривожлантиришга хизмат қиладиган 21 та масала, шу жумладан, 14 та қонун кўриб чиқилди.
Шунинг билан Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн олтинчи ялпи мажлиси ўз ишини якунлади.
Шу куннинг ўзида Сенатнинг Матбуот марказида мамлакатимиз ва чет эл оммавий ахборот воситалари вакиллари учун Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг ўн олтинчи ялпи мажлиси иш якунларига бағишланган брифинг ўтказилди.

Информационное сообщение о шестнадцатом пленарном заседании Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
28 сентября 2018 года в городе Ташкенте продолжило свою работу шестнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Сенаторы рассмотрели вопрос о внесении изменений в расходы Государственного бюджета Республики Узбекистан на 2018 год. Принято постановление Сената Олий Мажлиса о внесении соответствующих изменений в расходы Государственного бюджета.
Далее предметом обсуждения стал вопрос об изменении границ Гиждуванского района Бухарской области и Канимехского района Навоийской области.
Отмечалось, что изменение границ данных районов вызвано необходимостью совершенствования системы управления и будет способствовать повышению ее эффективности. Документом 10651 гектар земли Гиждуванского района Бухарской области, в том числе 609,65 гектара земли поселка Зафарабад передаются в состав Канимехского района Навоийской области.
3.JPG
Затем сенаторы рассмотрели вопрос о направлении парламентского запроса заместителю Премьер-министра Республики Узбекистан – министру финансов Кучкарову Д.А. по вопросам упорядочения трудовых отношений в сельском хозяйстве и неофициальной занятости в данной сфере.
Инициаторами направления запроса стали Комитет Сената по аграрным, водохозяйственным вопросам и экологии и Комитет по вопросам науки, образования и здравоохранения.
Отмечалось, что по информации Министерства занятости и трудовых отношений, в первом полугодии 2018 года количество занятых работников в фермерских хозяйствах составило более 2 миллионов человек. Из них официально трудоустроенные – более 500 тысяч, а неофициально занятые – около 1,5 миллиона человек. Сенаторы поддержали инициативу направления парламентского запроса.
Членами Сената Олий Мажлиса заслушана информация заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан Абдухакимова А.А. об исполнении Программы мер по дальнейшему развитию специализированной медицинской помощи населению Республики Узбекистан на 2017-2021 годы, утвержденной постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 июня 2017 года.
В ходе обсуждения критически проанализированы причины неисполнения предусмотренных «дорожной картой» мероприятий, были высказаны рекомендации по устранению имеющихся проблем и неукоснительному исполнению данной программы, а также повышению эффективности осуществляемой работы в данном направлении. Сенаторы одобрили постановление Сената.
Сенаторами заслушан также отчет хокима Бухарской области о развитии территорий и деятельности местных Кенгашей народных депутатов.
19.JPG
Отмечалось, что с учетом задач, определенных Президентом Республики Узбекистан в ходе посещения Бухарской области в феврале 2018 года, проводится целенаправленная работа по социально-экономическому развитию области. В 2017 году рост объемов валового регионального продукта области достиг 102 процента. В 2017 году и за прошедший период 2018 года в области освоено инвестиций на более чем 1 триллион 66 миллиардов 954 миллиона сумов, реализовано более 2185 проектов, в результате создано 21 854 новых рабочих места.
В 2017 году и за прошедший период текущего года в области организовано около 3800 субъектов частного предпринимательства и малого бизнеса, их общее количество превысило 14 700. Коммерческими банками им выделено кредитных средств на сумму 2 триллиона 157 миллиардов 400 миллионов сумов.
Вместе с тем сенаторы отметили, что в Бухарской области имеется ряд проблем и недостатков, негативно влияющих на развитие территорий и повышение эффективности деятельности местных Кенгашей народных депутатов. При этом не в полной мере используется имеющийся потенциал.
По итогам обсуждения принято соответствующее постановление, направленное на повышение ответственности министерств и ведомств, а также органов исполнительной власти на местах по решению вопросов развития территории.
Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан были рассмотрены и другие вопросы, относящиеся к его полномочиям.
В ходе шестнадцатого пленарного заседания рассмотрен 21 вопрос, в том числе 14 законов, направленных на укрепление правовых основ всех сфер жизни общества и повышение эффективности осуществляемых в стране масштабных преобразований, развитие международного сотрудничества.
На этом шестнадцатое пленарное заседание Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан завершило свою работу.
В этот же день в Пресс-центре Сената для представителей отечественных и зарубежных средств массовой информации состоялся брифинг, посвященный итогам работы шестнадцатого пленарного заседания Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.