Чирчиқда 21 май куни кекса одамни калтаклаган 8-синф ўқувчисининг икки нафари жиноий жавобгарликка тортилди, дея маълум қилди Тошкент вилояти ИИБ матбуот котиби Бобур Тўлаганов.
Унинг сўзларига кўра, ҳолат юзасидан Чирчиқ шаҳар ИИБ ҳузуридаги Тергов бўлими томонидан Жиноят кодексининг 277-моддаси 2-қисми «Б» банди (безорилик, бир гуруҳ шахслар томонидан — 300 соатдан 360 соатгача мажбурий жамоат ишлари ёки 1 йилдан 3 йилгача озодликни чеклаш ёхуд 3 йилгача озодликдан маҳрум қилиш билан жазоланади) билан жиноят иши қўзғатилди. Шахслар Жиноят-процессуал кодексининг 227-моддаси (Суриштирувчининг, терговчининг ёки прокурорнинг қарорига биноан ушлаб туриш) тартибида ушланди.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан Чирчиқ шаҳар ИИБ ҳузуридаги тергов бўлими томонидан дастлабки тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Фото: Тошкент вилояти ИИББ
В отношении двух восьмиклассников, избивших пожилого мужчину в Чирчике 21 мая, возбуждено уголовное дело, сообщил пресс-секретарь ГУВД Ташкентской области Бобур Туляганов.
По его словам дело возбуждено по части 2 статьи 277 Уголовного кодекса (хулиганство, совершённое группой лиц — наказывается обязательными общественными работами от 300 до 360 часов или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет).
Они задержаны в порядке, предусмотренном статьёй 227 Уголовно-процессуального кодекса Узбекистана (задержание по постановлению дознавателя, следователя или прокурора).