Пойтахтдаги «Авиасозлар» деҳқон бозори директори Н.Э. Иқтисодий жиноятларга қарши кураш департаментининг Яшнобод туман бўлими бошлиғи Р.Э.га 550 доллар миқдорида пора бераётган вақтда ушланди. Бу ҳақда Ўзбекистон Бош прокуратураси матбуот хизмати хабар қилди.
Тезкор тадбир департаментнинг Тошкент шаҳар бошқармаси ходимлари томонидан Яшнобод туман прокуратураси билан ҳамкорликда ўтказилди. Бунга Р.Энинг билдиргиси асос қилиб олинди.
Туман бўлими бошлиғига бозор ҳудудида сотиладиган гўшт маҳсулотларини ҳақиқий миқдорини ва бозорнинг кунлик патта тушум пулларини ҳисобини назорат қилиб бормаслик эвазига бўлими бошлиғи Р.Э.га ҳар ойда 1500 АҚШ доллари «пора» беришни таклиф қилинган.
Мазкур ҳолат юзасидан «Авиасозлар» деҳқон бозори директорига нисбатан Ўзбекистон ЖКнинг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилиб, унга нисбатан қамоқ эҳтиёт чораси қўллаш масаласи кўрилмоқда.

Директор рынка «Авиасозлар» задержан при попытке передачи взятки
Директор столичного дехканского рынка «Авиасозлар» Н. Э. задержан с вещественными доказательствами при попытке передачи взятки в размере 550 долларов начальнику Яшнабадского районного отдела Департамента по борьбе с экономическими преступлениями Р. Э, сообщила пресс-служба Генеральной прокуратуры Узбекистана.
Оперативное мероприятие по задержанию провели сотрудники Ташкентского городского управления департамента и Яшнабадской районной прокуратуры. Основанием стал рапорт, поданный Р. Э.
Всего начальнику райотдела департамента предлагалось по 1500 долларов США ежемесячно за то, чтобы он не контролировал подлинный объем проданного мяса и не учитывал ежедневный денежный приход чеков рынка.
В отношении директора рынка «Авиасозлар» возбуждено уголовное дело. Рассматривается вопрос применения меры пресечения в виде заключения под стражу.