Янги турар жойларнинг яримертўлаларидан яшаш хонадони сифатида фойдаланишга рухсат берилди. Бу ҳақда 9 март куни бўлиб ўтган матбуот анжуманида Ўзбекистон қурилиш вазири ўринбосари Насрулла Бобоев маълум қилди.
Унинг сўзларига кўра, кўп қаватли турар жойларнинг ертўла қисмини фойдали майдонга айлантириш юзасидан республикада амалда бўлган шаҳарсозлик фаолияти соҳасидаги норматив ҳужжатлар манфаатдор вазирлик ва идораларнинг таклифларини инобатга олган ҳолда қайта кўриб чиқилди.
Жумладан, бош лойиҳа институтлари томонидан 5,7,9,12 ва 16 қаватли турар жой биноларининг яримертўла қисмида яшаш хонадонларини жойлаштириш бўйича намунавий лойиҳалари ишлаб чиқилди. Унга мувофиқ, барча турдаги уй-жойлар лойиҳаларида замонавий энергия тежамкор қурилиш материалларидан кенг миқёсда фойдаланиш назарда тутилган.
Қурилиш вазири Ботир Зокиров ўзининг 18 февралдаги қарори билан ШНҚ 2.08.01−19га ўзгартишлар киритди. Адлия вазирлигининг 26 февралдаги хулосасига кўра, қарор ҳисобга олинган, деди Насрулла Бобоев.
2.11. бандига қуйидаги ўзгартишлар киритилди:
— Яшаш хоналарини ертўла қаватларда жойлаштиришга йўл қўйилмайди.
— Янги курилаётган турар жой биноларининг яримертула (цокол) қаватларида қуйидаги шартлар бажарилган ҳолларда яшаш хоналарини жойлаштиришга йўл қўйилади:
ерости сувлари ер сатҳидан 3 м ва ундан пастда бўлган ҳудудларда;
яримертула қаватининг камида 1/3 қисми ер сатҳидан юқорида лойиҳалаштирилганда;
яримертула қавати хоналарининг полдан шифтгача бўлган баландлиги 2,4 м дан кам бўлмаганда;
яримертуладан ўтувчи горизонтал муҳандислик тизимлар (тармоқлар) яшаш хоналарини инобатга олган ҳолда жойлаштирилганда;
хоналарнинг ташқи деворлари ва полларида иссиқлик ҳимояси таъминланганда;
0331−16-сон СанҚваН талаблари бажарилганда;
яшаш хоналаридан тўғридан-тўғри ташқарига чиқувчи деразалар ўрнатилганда;
табиий ёруғлик ва инсоляция даражасининг 22 февралдан 22 октябргача бўлган даврда 2 соатдан кам бўлмаган даражаси таъминланганда;
ҳавонинг яхши айланиши (механик вентиляцияси) таъминланганда;
яримертўла қаватидаги ошхона ва санитария хоналари канализация тизими бинонинг умумий канализация тизими сатҳидан юқори бўлганда ҳамда қайтарувчи клапан билан жиҳозланганда;
таом тайёрлаш учун электр плиталардан фойдаланилганда;
табиий ва суюлтирилган газларда, енгил алангаланувчи ва ёнувчи суюқликларда ҳамда портлаб ёниш хавфига эга бўлган бошқа моддалар ва материалларда ишловчи қурилмалар кўзда тутилмаганда.

Полуподвалы (цокольные этажи) разрешено использовать в качестве жилых помещений в новых жилых домах. Об этом на пресс-конференции 9 марта сообщил заместитель министра строительства Узбекистана Насрулла Бабаев.
По его словам, с учётом предложений профильных министерств и ведомств внесены соответствующие изменения и дополнения в действующие в стране нормативные акты в области градостроительства для превращения подвалов многоэтажных жилых домов в полезную площадь.
В частности, проектными институтами разработаны типовые проекты размещения квартир в полуподвалах 5, 7, 9, 12 и 16-этажных жилых домов. Во всех видах жилищного строительства предусмотрено широкое использование современных энергосберегающих строительных материалов.
Министр строительства Батыр Закиров своим указом от 18 февраля внёс изменения в ШНК №2.08.01−19. Согласно заключению Министерства юстиции от 26 февраля, указ взят на учёт, сказал Насрулла Бабаев.
В частности, пункт 2.11 изложен в следующей редакции:
— Не допускается размещение жилых помещений в подвальных помещениях.
— Жилые помещения допускается размещать в полуподвальных (цокольных) этажах новых жилых домов при соблюдении следующих условий:
на участках, где уровень грунтовых вод не превышает 3 м относительно поверхности земли;
если не менее 1/3 площади полуподвального этажа запроектировано над уровнем земли;
при высоте помещений от пола до потолка полуподвала не менее 2,4 м;
при прохождении горизонтальных инженерных систем (сетей) через полуподвал с учётом размещения жилых помещений;
при обеспечении теплозащиты на наружных стенах и полах помещений;
при выполнении требований СанПиН № 0331−16;
когда устанавливаются окна, выходящие из жилых комнат непосредственно наружу;
при уровне естественного освещения и инсоляции не менее 2 часов в период с 22 февраля по 22 октября;
при обеспечении хорошей циркуляции воздуха (механическая вентиляция);
когда канализация кухни и санузлов полуподвального этажа расположена выше уровня общей канализации здания и оборудована обратным клапаном;
при использовании электрических плит для приготовления пищи;
если не предусмотрены устройства и оборудование, работающие на природных и сжиженных газах, легковоспламеняющихся и горючих жидкостях, других веществах и материалах, которые могут загореться при взрыве.