Вазирлар Маҳкамасининг 21.02.2022 йилдаги “Ўзбекистон Республикасида одам иммунитет танқислиги вируси инфекцияси тарқалишига қарши кураш бўйича ёшлар фаоллигида олиб бориладиган тизимли тарғибот тадбирлари концепциясини тасдиқлаш тўғрисида”ги 84-сон қарори қабул қилинди.
Концепция қуйидагиларни ўз ичига олади:
ОИВ инфекцияси тарқалишига қарши кураш бўйича ёшлар фаоллигида олиб бориладиган тизимли тарғибот тадбирларининг мақсади ва асосий вазифалари;
ОИВ касаллигининг жорий ҳолати ва мавжуд муаммоллари;
ОИВ инфекцияси тарқалишига қарши курашишнинг устувор йўналишлари;
кутилаётган натижалар.
Концепциянинг асосий мақсадлари:
аҳоли ўртасида ОИВ инфекциясини тарқалишини камайтириш;
ОИВ инфекциясининг аҳоли, айниқса ёшлар орасида тарқалишининг олдини олиш масаласида аниқ мақсадга йўналтирилган тадбирларни амалга ошириш;
аҳолининг турли қатламлари, шунингдек, ОИВ инфекциясини юқтириб олиш хавфи юқори гуруҳлар, ОИВ инфекцияси билан касалланган беморларнинг яқинлари орасида тушунтириш ишлари қамровини янада ошириш;
ёшлар, айниқса ўсмирлар орасида ОИВ инфекцияси тарқалишининг олдини олиш бўйича ўтказиладиган турли тарғибот-ташвиқот тадбирларида ОИВ билан касалланган фуқароларга нисбатан бағрикенглик, инсонийлик муҳитини шакллантириш;
ижтимоий тармоқларда ОИВ инфекцияси хавфини мунтазам ёритиб борувчи алоҳида блоглар/сайтлар фаолиятини йўлга қўйиш.
Ҳужжат билан Ўзбекистон Республикасида одам иммунитет танқислиги вируси инфекцияси тарқалишига қарши кураш бўйича ёшлар фаоллигида олиб бориладиган тизимли тарғибот тадбирлари концепциясини 2022 йилда амалга ошириш бўйича «Йўл харитаси» ҳам тасдиқланди. У қуйидагилардан иборат:
ОИВ инфекциясининг олдини олиш бўйича амалга ошириладиган тадбирлар рўйхати;
ушбу тадбирларни амалга ошириш механизмлари;
бажариш муддатлари;
тадбирларни молиялаштириш манбалари;
масъул ижрочилар рўйхати.
«Йўл харитаси»да жами 23 та тадбир назарда тутилган. Улар орасида:
ОИВни олдини олиш, ташхис қўйиш ва даволашнинг инсон саломатлиги учун хавфсиз усулларини ўрганиш;
ОИТСга қарши курашда халқаро ва хорижий ташкилотлар билан ўзаро алоқаларни ўрнатиш ва ҳамкорликни йўлга қўйиш;

Принято постановление Кабинета Министров от 21.02.2022 г. № 84 «Об утверждении Концепции системных пропагандистских мероприятий по борьбе с распространением инфекции вируса иммунодефицита человека в Республике Узбекистан, проводимых при активности молодежи».
Концепция содержит:
основные задачи и цели пропагандистских мероприятий по борьбе с распространением инфекции вируса иммунодефицита человека в Республике Узбекистан, проводимых при активности молодежи;
информацию о текущем состоянии ВИЧ и существующих проблемах;
основные направления борьбы с распространением ВИЧ;
ожидаемые результаты.
Основные цели Концепции:
уменьшение распространения ВИЧ среди населения;
реализация мер, направленных на избежание распространения ВИЧ среди населения, особенно среди молодежи;
увеличение охвата разъяснительными работами разных слоев населения, в том числе среди групп повышенной опасности заражения ВИЧ и родных и близких людей, заразившихся ВИЧ;
формирование у молодежи, в особенности у подростков, человечного, благородного отношения к лицам, заболевшим ВИЧ при проведении мероприятий, проводимых с целью разъяснения мер по избеганию распространения ВИЧ;
ведение специальных различных сайтов и блогов, освещающих опасность ВИЧ на систематической основе и т.д.
Документом также утверждена «Дорожная карта» по реализации в 2022 году Концепции системных пропагандистских мероприятий по борьбе с распространением инфекции вируса иммунодефицита человека в Республике Узбекистан, проводимых при активности молодежи. Она включает:
список мероприятий, проводимых с целью профилактики инфекции ВИЧ;
механизмы реализации данных мероприятий;
сроки исполнения;
источники финансирования мероприятий;
список ответственных исполнителей.
Всего в «Дорожной карте» предусмотрено 23 мероприятия. Среди них:
обеспечение изучения предотвращения заражением ВИЧ, правильной постановки диагноза, а также средств и методов его лечения способом, не опасного для здоровья человека;
установление взаимосвязи и сотрудничества с зарубежными и международными организациями по борьбе с ВИЧ;
увеличение уровня осведомленности о вирусе ВИЧ среди всех слоев населения, в особенности среди сельских жителей;