10 январь куни Ўзбекистонга 500 400 доза Moderna вакцинаси COVAX платформаси орқали олиб келинди. Бу ҳақда UNICEF`нинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси матбуот хизмати хабар берди.
Соғлиқни сақлаш вазирлигининг қайд этишича, бу 2022 йил ҳисобидан келтирилган илк вакциналар ҳисобланади.
Фото: UNICEF
Ҳозирда COVAX дастури бўйича етказилган дозаларнинг умумий сони 9,5 миллиондан ошди. COVAX — ЖССТ, GAVI, CEPIvaccines ва UNICEF`ни бирлаштирган глобал ташаббус ҳисобланади.
Шундай қилиб, Ўзбекистонда фойдаланилаётган вакциналар миқдори 49,5 млн дозадан кўпроқни ташкил қилмоқда. Эмлаш жараёнларида 40 миллиондан ортиқ дозадан фойдаланилган.

В понедельник в Ташкент по глобальной программе COVAX безвозмездно доставлено 500400 доз вакцины Moderna. Об этом сообщила пресс-служба представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане.
Как отметили в пресс-службе Министерства здравоохранения, это первая поставка вакцины от коронавируса в новом году.
Фото: UNICEF
Количество доз вакцин от COVID-19, доставленных в рамках платформы COVAX, превысило 9,5 миллиона. Главную роль по закупке и доставке выполняет ЮНИСЕФ.
Общее количество доз вакцин, приобретённых, полученных безвозмездно и произведённых в Узбекистане, превысило 49,5 миллиона. В процессе вакцинации использовано свыше 40 миллиона доз.