Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг ваколатлари кенгаяди
7 декабрь куни президент Шавкат Мирзиёев «Ўзбекистон Республикаси Коррупсияга қарши курашиш агентлигининг фаолиятини такомиллаштиришнинг қўшимча чоралари ҳақида»ги қарорни имзолади. Қарорга кўра 2022 йил 1 январдан бошлаб агентлик қуйидаги ҳуқуқлардан фойдаланади:
• ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларнинг электрон маълумотлар базаларидан коррупцияга оид ҳуқуқбузарликлар тўғрисидаги маълумотларни олиш;
• тадқиқотлар ва маъмурий суриштирувлар ўтказиш ҳамда таҳлилий материаллар тайёрлаш бўйича қўшма ишчи гуруҳларини тузиш;
• ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органларга жиноят ишини қўзғатиш ёки бошқа таъсир чораларини кўриш учун коррупция фактлари тўғрисидаги хабарларни юбориш ва ушбу хабарларни текшириш натижалари бўйича қабул қилинган қарор тўғрисида маълумотни талаб қилиб олиш;
• резонанс ва муҳокамаларга сабаб бўлган коррупцияга оид фактлар бўйича ишни кўриб чиқаётган ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан биргаликда матбуот анжуманлари ўтказиш.
Агентликка давлат органлари фаолияти очиқлиги соҳасида юклатилган қўшимча вазифаларни молиялаштиришга кўмаклашувчи Жамоатчилик назоратини ривожлантириш жамғармаси ташкил этилмоқда. У юридик шахс мақомига эга бўлмайди.
Шунингдек, 2022 йил 1 январдан бошлаб фуқароларга коррупция ҳақида тезкор хабар бериш учун туну кун фаолият юритадиган «Call-марказ» ишга туширилади.
Ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда коррупциявий жиноятлар борасида жамоатчиликни хабардор қилишнинг қуйидаги тартиби ўрнатилади:
• оммавий резонанс ва муҳокамалар, яъни жамиятнинг маълум бир ҳодисага бўлган ҳиссий муносабати, жамоатчилик эътиборини тортган ва турли баҳс-мунозараларни келтириб чиқарган коррупцияга оид фактлар акс этган хабарлар бўйича — ўн кун муддатда;
• бошқа коррупциявий жиноят ва ҳуқуқбузарликлар тўғрисида — ҳамкор органлар билан келишувга кўра ҳар чорак ёки ярим йиллик якунлари бўйича;
• коррупцияга оид жиноятчилик ҳолати, тенденциялари, содир бўлиш сабаб ва шарт-шароитлари, коррупциянинг олдини олиш ва унга қарши курашиш бўйича кўрилаётган чоралар тўғрисида — йил якуни бўйича.
Ҳужжат билан Коррупцияга қарши курашиш агентлигининг ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорлик қилиш тартиби тўғрисидаги низом ҳам тасдиқланди. Унга кўра агентлик жисмоний ва юридик шахсларнинг мурожаатларини, оммавий ахборот воситаларининг хабарларини ўрганиш асосида, шунингдек, ўз ташаббуси билан норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар ёки уларнинг лойиҳаларини коррупцияга қарши экспертизасини ташкил этишга ҳақли этиб белгиланди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев подписал 7 декабря постановление «О дополнительных мерах по усовершенствованию деятельности Агентства по противодействию коррупции», сообщила пресс-служба Антикоррупционного агентства.
Документом с 1 января 2022 года расширяются полномочия агентства, в частности, ведомству разрешается:
получать из электронных баз данных правоохранительных органов информацию о касающихся коррупции правонарушениях;
создавать совместные рабочие группы по проведению административных расследований, а также подготовке аналитических материалов;
отправлять в правоохранительные органы сообщения о фактах коррупции для возбуждения уголовного дела или принятия других мер воздействия, а также требовать информацию о принятых по итогам проверки решениях;
проводить совместные пресс-конференции с правоохранительными органами, рассматривающими дела о коррупционных фактах, привлекших внимание общественности и вызвавших различные споры, общественный резонанс и обсуждения.
Постановление также включает в себя порядок уведомления общественности о коррупционных преступлениях совместно с правоохранительными органами:
по коррупционным фактам, привлекшим внимание общественности и вызвавшим различные споры, общественный резонанс и обсуждения, — в течение 10 дней;
по другим коррупционным преступлениям и правонарушениям по договорённости с другими ведомствами — раз в квартал или полгода;
по поводу касающейся коррупции преступности, тенденций, причин и условий совершения, предотвращения и противодействия ей — по итогам года.
Агентство получило право проводить антикоррупционную экспертизу нормативно-правовых актов или их проектов по своей инициативе или на основе обращений физических и юридических лиц, сообщений средств массовых информаций.
Кроме того, документом при агентстве создаётся Фонд развития общественного контроля, за счёт которого будут осуществлены:
подготовка материалов, касающихся обеспечения открытости деятельности государственных органов и организаций;
выделение грантов на проекты негосударственных некоммерческих организаций и других институтов гражданского общества, направленные на обеспечение открытости деятельности государственных органов и организаций, финансирование проводимых в этом направлении исследований и социальных опросов;
проведение конференций, семинаров, симпозиумов и тренингов на тему открытости работы госорганов, печать брошюр, буклетов, книг, сборников и других информационно-просветительских материалов, организация учебно-презентационных участков;
подготовка, переподготовка и повышение квалификации кадров, в частности, за рубежом;
финансирование круглосуточного колл-центра агентства, позволяющего гражданам оперативно сообщать о фактах коррупции, и другие.
Ранее директор Антикоррупционного агентства Акмал Бурханов сообщил, что в Законодательную палату внесён проект закона об ужесточении уголовной ответственности за коррупционные преступления. Документом максимальный срок лишения свободы за взяточничество предлагалось увеличить с 15 до 20 лет.