Тошкентда 1,56 млн доллар эвазига ер олиб беришни ваъда қилган ҳокимлик ходими ушланди
Тошкент шаҳар Олмазор тумани ҳокимлиги ходимларидан бири ва икки нафар фуқаро ўзаро келишиб, тадбиркорлик билан шуғулланмоқчи бўлган шахсга пул эвазига олиб беришни ваъда қилишган.
Маълум бўлишича, улар фуқарога пластик трубалар ишлаб чиқарувчи завод қуриши учун, юқори лавозимда ишловчи танишлари орқали Тошкент вилоятининг Зангиота туманидан 12 гектар ер майдони олиб бериш эвазига 1 млн 560 минг АҚШ доллари талаб қилишган.
ДХХнинг Тошкент вилояти бўйича бошқармаси ходимлари томонидан ўтказилган тезкор тадбирда, фуқаролар аванс сифатида 50 минг АҚШ долларини олган вақтларида ашёвий далиллар билан ушланган.
Ҳозирда мазкур ҳолат юзасидан Жиноят Кодексининг 168- ва 28,211-моддалари билан жиноят ишлари қўзғатилиб, тергов ҳаракатлари олиб борилмоқда.

Гражданин, занимавший ответственную должность в хокимияте Алмазарского района столицы, вместе с 2 подельниками пообещал предпринимателю, который собирался открыть завод по производству пластмассовых труб, 12 гектаров земли. За свои услуги злоумышленники запросили $1млн 560 тыс.
Представитель хокимията заверил предпринимателя, что через своих высокопоставленных знакомых окажет содействие в получении 12 гектаров земли на территории Зангиатинского района Ташкентской области.
Во время оперативного мероприятия, проведенного в одном из ресторанов Ташкента, сотрудника хокимията и его сообщников задержали при получении аванса в $50 тыс.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (Мошенничество), 28, 211(Дача взятки) Уголовного Кодекса. Ведется следствие.