Ўзбекистонда бўлиш муддати тугаган чет элликларни мамлакатни тарк этиши керак
Ўзбекистонда ўтган йилнинг сентябрида карантин шароитида мамлакатда чет эл фуқароларининг бўлиб туришига нисбатан ўрнатилган вақтинчалик тартиб 10 сентябрдан бекор қилинади. Ўзбекистон ҳукумати 30 август куни бу ҳақдаги қарорни қабул қилди.
Эслатиб ўтамиз, пандемия муносабати билан карантин жорий этилган ҳудудда вақтинча бўлиш муддати тугаган хорижий фуқароларга, шунингдек, уларни қабул қилган уй-жой эгалари ва мансабдор шахсларга нисбатан карантин муддати тугагунга қадар ҳудудда бўлиш қоидаларини бузганлик учун маъмурий чоралар қўлланилмайди.
Карантин муддати тугаганидан сўнг Ўзбекистонга маълум муддатга визасиз, электрон ва туристик виза билан келган хорижий фуқаролар 30 сутка ичида «чиқиш» (EXIT) визасини расмийлаштирмасдан республика ҳудудидан чиқиб кетишлари лозим.
Ўзбекистон билан визасиз режим жорий этилган хорижий давлатлар фуқаролари ҳамда виза асосида яшаётган хорижий фуқаролар карантин муддати тугагач, белгиланган тартибда уч иш куни ичида ҳудудий ички ишлар органларига тегишли ҳудудда вақтинчалик бўлиш муддатини узайтириш масаласида уларни таклиф қилган (қабул қиладиган) жисмоний ва юридик шахслар орқали мурожаат қилишлари мумкин.
Бўлиш муддати карантин муддати тугаган кундан бошлаб узайтирилади.
«2021 йилнинг 10 сентябрига қадар республикамизда бўлиб турган чет эл фуқаролари, уларни таклиф қилган жисмоний ва юридик шахслардан Ўзбекистон Республикасида бўлиш қоидаларига амал қилишларини, вақтинча рўйхат муддатларини узайтиришларини, бўлиш муддати тугаган чет эл фуқаролари ва фуқаролиги бўлмаган шахслардан ўз вақтида республика ҳудудидан чиқиб кетишларини сўраймиз», — дея маълум қилди Тошкент ИИББ Миграция ва фуқароликни расмийлаштириш бошқармаси бошлиғи Санжар Қосимов.

Иностранцы с истёкшим сроком пребывания должны покинуть Узбекистан
В Узбекистане с 10 сентября отменяется порядок, действовавший с сентября прошлого года и касавшийся пребывания в стране иностранных граждан в условиях карантина. Правительство Узбекистана издало постановление об этом 30 августа.
Напомним, в связи с пандемией не применялись административные меры за нарушение правил пребывания до окончания периода карантина в отношении иностранных граждан, временный срок пребывания которых в карантинной зоне истёк, а также принимавших их домовладельцев и должностных лиц.
Иностранным гражданам, прибывшим в Узбекистан без визы, по электронной и туристической визе, по истечении карантинного периода разрешалось покинуть территорию страны в течение 30 дней без оформления выездной визы.
Гражданам иностранных государств, с которыми введён безвизовый режим, а также иностранным гражданам, проживающим на визовой основе, по истечении карантинного периода в течение трёх рабочих дней разрешалось обратиться в территориальный орган внутренних дел для продления регистрации по месту временного пребывания через пригласивших (принимающих) их физических и юридических лиц.
Срок регистрации по месту временного пребывания продлевался с даты истечения карантинного периода.
Описанный выше порядок отменяется. «С 10 сентября просим граждан иностранных государств, а также пригласивших их физических и юридических лиц соблюдать правила пребывания иностранцев на территории Республики Узбекистан, продлить сроки временной регистрации. Гражданам иностранных государств или лицам без гражданства с истёкшими сроками пребывания необходимо покинуть территорию Республики Узбекистан», — сообщил начальник отдела УМиОГ ГУВД Ташкента Санжар Касимов.
Он напомнил об ответственности за нарушение правил пребывания и приёма граждан иностранных государств и лиц без гражданства.