Адлия вазирлиги томонидан ишлаб чиқилган янги қонун лойиҳасида Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг бешта моддасидаги маъмурий ҳуқуқбузарлик учун жарималарни кескин камайтириш назарда тутилмоқда.
135−1 модда
Муддати ўтган суғурта полиси ёки суғурта полисида назарда тутилмаган шахс автотранспорт воситасини бошқарганлиги учун жарима миқдори икки бараварга камайтириш таклиф этилмоқда (245 минг сўмдан 122,5 минг сўмгача).
Транспорт воситалари эгалари томонидан суғурта полисини олмаганлик учун жарима фуқаролар учун икки бараварга (245 минг сўмдан 122,5 минг сўмгача), мансабдор шахсларга эса учдан бир қисмга (735 минг сўмдан 490 минг сўмгача) камайтириш кўзда тутилмоқда.
170 модда
Фуқаролар томонидан валюта қийматликларини ноқонуний олиш ёки ўтказиш учун жарима миқдори БҲМнинг ўн бараваридан (2 млн 450 минг сўм) йигирма бараваригача (4 млн 900 минг сўм) бўлган миқдор оралиғида белгиланиши режалаштирилмоқда (амалда қатъий миқдорда — 4 млн 900 минг сўм этиб белгиланган).
175−1 модда
Бухгалтерия ҳисоби ва ҳисоботи тартибини бузганлик учун мансабдор шахсларга нисбатан жарималар миқдори деярли икки бараварга камайтириш кутилмоқда (1 млн 200 минг сўмдан 2 млн 400 минг сўмгача, эндиликда 735 минг сўмдан 1 млн 700 минг сўмгача). Бир йил ичида қайта содир этилганда амалда 2 млн 400 минг сўмдан 4 млн 900 минг сўмгача, эндиликда 1 млн 700 минг сўмдан 2 млн 400 минг сўмгача этиб белгилаш таклиф этилмоқда.
176−3 модда
Йўловчиларни лицензиясиз ташиш билан шуғулланганлик учун жарима миқдори уч бараварга камайтирилмоқда: фуқаролар учун — 4 млн 900 минг cўмдан 24 млн 500 минг сўмгача бўлган жаримани 1 млн 700 минг сўм этиб, мансабдор шахслар учун -12 млн 200 минг сўмдан 36 млн 700 минг сўмгача бўлган жарима миқдорини, 7 млн 300 минг сўм этиб белгилаш режалаштирилмоқда.
223 модда
Ўзбекистон фуқароси паспорт олмаганлиги ёки унинг шикастланиши, йўқолганлиги, шунингдек, чет эл фуқароси ва фуқаролиги бўлмаган шахснинг Ўзбекистонда яшаш гувоҳномаси бўлмаганлиги, яшаш гувоҳномасининг шикастлангани ёки йўқолганлиги учун амалдаги 122 минг сўмдан 735 минг сўмгача бўлган жарима миқдори 81,6 минг сўмдан 245 минг сўмгача бўлган миқдоргача этиб белгилаш кўзда тутилмоқда.
Фуқаролар томонидан шахсини тасдиқловчи ҳужжати бўлмаган, вақтинча ёки доимий рўйхатдан ўтмаган фуқароларни турар-жой биноларида яшашга рухсат ерганлик учун амалдаги 2 млн 400 минг сўмдан 735 минг сўмгача этиб белгилаш таклиф қилинмоқда.
Мазкур қонун лойиҳаси билан Адлия вазирлиги ҳайдовчиларга қулоқчин ва бошқа ускуналар орқали телефондан фойдаланишга рухсат беришни таклиф қилмоқда.Салонга монитор ўрнатганлик учун жаримани бекор қилиш ҳам таклиф этилмоқда. Бундан ташқари, ҳайдовчилик гувоҳномаси, суғурта полиси ва «техпаспорт» олиб юрмасдан автомобилдан фойдаланишга рухсат бериш режалаштирилмоқда.

Министерство юстиции разработало проект закона с поправками к Кодексу об административной ответственности. Он предусматривает кардинальное уменьшение штрафов за ряд правонарушений.
Статья 135−1
Штраф за управление транспортными средствами с просроченными страховыми полисами или лицом, не предусмотренным в страховом полисе, предлагается уменьшить вдвое — с одной базовой расчетной величины до половины БРВ (с 245 тысяч сумов до 122,5 тысячи сумов).
Штраф за неполучение владельцами транспортных средств страхового полиса планируется уменьшить в два раза для граждан — с одной БРВ до половины БРВ (с 245 тысяч сумов до 122,5 тысячи сумов), на треть — для должностных лиц, с трех БРВ до двух (с 735 тысячи сумов до 490 тысяч сумов).
Статья 170
Штраф за незаконное приобретение или сбыт гражданами валютных ценностей может быть установлен с интервалом от 10 (2,4 млн сумов) до 20 (4,9 млн сумов) БРВ. Сейчас размер этого штрафа установлен в размере 20 БРВ.
Статья 175−1
Штрафы на должностных лиц за нарушение порядка ведения бухгалтерского учета и отчетности предлагается уменьшить почти в два раза — с 5−10 БРВ (с 1,2 млн до 2,4 млн сумов) до 3−7 БРВ (с 735 тысяч сумов до 1,7 млн сумов). За повторное совершение в течение года штраф может быть установлен с 10−20 БРВ (с 2,4 млн до 4,9 млн сумов) до 7−10 БРВ (с 1,7 млн сумов до 2,4 млн сумов).
Статья 176−3
Штраф за занятие деятельностью по перевозке пассажиров автомобильным транспортом без лицензии планируется установить в фиксированном виде с уменьшением более чем в три раза: для граждан — с 20−100 БРВ (от 4,9 млн cумов до 24,5 млн сумов) до 7 БРВ (1,7 млн сумов), для должностных лиц — с 50−150 БРВ (от 12,2 млн сумов до 36,7 млн сумов) до 30 БРВ (7,3 млн сумов).
Статья 223
Штраф за неполучение гражданином Узбекистана паспорта или его порчи, утраты, а также иностранным гражданином и лицом без гражданства, имеющим вид на жительство в Узбекистане, за порчу или утрату вида на жительство предлагается установить в интервале от 1/3 до одной БРВ (от 81,6 тысячи до 245 тысячи сумов). Действующий штраф установлен в размере от половины до трех БРВ (от 122 тысячи сумов до 735 тысячи сумов).
Штраф за допущение гражданами проживания в занимаемых ими жилых помещениях лиц без документов, удостоверяющих личность, без временной или постоянной регистрации предлагается установить в размере трех БРВ (735 тысячи сумов) вместо действующих пяти (1,7 млн сумов).
В этом же законопроекте Минюст предлагает разрешить водителям пользоваться телефонами через наушники и другие устройства, отменить штраф за установку монитора в салоне и позволить пользоваться автомобилем, не имея при себе прав, страхового полиса и техпаспорта.