Адлия вазирлигида Норвегия Хелсинки қўмитаси делегацияси билан учрашув бўлиб ўтди
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси адлия вазири ўринбосари Маҳмуд Истамов бошчилигидаги адлия вазирлиги вакиллари делегация аъзолари билан 2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналишлари бўйича Ҳаракатлар стратегиясини амалга ошириш доирасида мамлакатимизда қонун устуворлигини таъминлашнинг кафолатларини мустаҳкамлаш соҳасида олиб борилаётган ислоҳотларни муҳокама қилишди.
Шунингдек томонлар инсон ҳуқуқларини, жумладан эътиқод ва сўз эркинлигини таъминлашнинг асосий халқаро ҳуқуқий меъёр ва тамойиллари борасида фикр алмашдилар.
Хусусан, мамлакатимизда қонун устуворлигини таъминлаш ва суд-ҳуқуқ тизимини янада ислоҳ қилиш йзналишида олиб борилаётган ислоҳотларнинг устувор жиҳатларидан бири сифатида инсон ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш турганлиги эътироф этилди.
Норвегия Хелсинки қўмитаси делегациясига жорий йилда Женева шаҳрида бўлиб ўтган БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашининг универсал даврий маъруза бўйича ишчи гуруҳининг 30-сессияси доирасида Ўзбекистон Республикасининг инсон ҳуқуқлари бўйича учинчи миллий маърузасининг кўриб чиқилиши якунлари ҳақида маълумот берилди.
Учрашув давомида Ўзбекистон инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг миллий механизмларини мақсадли равишда такомиллаштириб бораётганлиги таъкидланди. Хусусан, парламент ва жамоатчилик назорати институтлари жорий этилганлиги, бу жараёнда ННТ ва фуқаролик жамиятининг бошқа институтларининг фаол иштироки таъминланаётганлиги таъкидланди. Бу жараёнга кўмаклашиш мақсадида ННТларни рўйхатга олиш ва ўз фаолиятини эркин юритиши борасида қатор талаблар бекор қилинди.
Мулоқот давомида суд ҳокимиятининг ҳақиқий мустақиллигини таъминлаш, фаолияти самарадорлигини ошириш ҳамда обрў-эътиборини таъминлашнинг ҳуқуқий ва институционал асосларини такомиллаштириш масаласига алоҳида эътибор қаратилди.
Хорижлик экспертларга мажбурий меҳнат ҳолатларига барҳам бериш борасида давлат даражасида амалга оширилаётган чоралар ҳақида маълумотлар берилди. Хусусан, норвегиялик экспертлар эътибори яқинда ҳукумат томонидан қабул қилинган пахта хомашёсини териш давомида мажбурий меҳнат ҳолатларига барҳам беришга, жумладан, пахтани қўлда териш учун тўланадиган иш ҳақининг меҳнат бозорида шаклланган ўртача иш ҳақи даражасига тенглаштиришга қаратилган янги иқтисодий чора-тадбирларга қаратилди.
Норвегия Хелсинки қўмитаси делегацияси аъзолари Ўзбекистонда амалга оширилаётган ижтимоий ҳаётнинг барча жабҳаларини ислоҳ қилиш жараёни жаҳон ҳамжамиятида, жумладан, хорижий мамлакатлардаги фуқаролик жамияти институтларида катта қизиқиш уйғотаётаётганлигини эътироф этишди.
Учрашувда хорижлик экспертлар мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг самарадорлигини ошириш борасида ўзларининг тавсиялари билан бўлишдилар ҳамда келгусида ҳамкорликни давом эттириш истагини билдиришди.

Представители министерства юстиции во главе с заместителем министра юстиции Республики Узбекистан Махмудом Истамовым обсудили осуществляемые в Узбекистане реформы в сфере укрепления гарантий обеспечения верховенства закона в рамках реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах.
Также между сторонами состоялся обмен мнениями по основополагающим международно-правовым нормам и принципам обеспечения прав человека, свободы вероисповедания и слова.
В частности, было отмечено, что обеспечение прав и интересов человека в стране находится в приоритете осуществляемых реформ в направлении обеспечения верховенства закона и дальнейшего реформирования судебно-правовой системы.
Делегация Норвежского Хельсинкского комитета была проинформирована об итогах рассмотрения третьего по счету Национального доклада Республики Узбекистан по правам человека, который был заслушан в этом году в рамках 30-сессии Рабочей группы Совета по правам человека ООН по универсальному периодическому обзору (УПО), проходившего в г. Женева.
В ходе встречи было подчеркнуто, что Узбекистан целенаправленно совершенствует национальные механизмы защиты прав человека,
в частности введены институты парламентского и общественного контроля, а также система обеспечения активного участия ННО и других институтов гражданского общества в этом процессе. В целях содействия указанному, отменен ряд требований в процессе их регистрации и свободного осуществления своей деятельности.
На встрече отдельное внимание было уделено совершенствованию правовых и институциональных основ обеспечения подлинной независимости, повышения эффективности деятельности и авторитета судебной власти.
Зарубежные эксперты были информированы о принимаемых на государственном уровне мерах по искоренению случаев принудительного труда. В частности, внимание норвежских экспертов обращено на недавно принятые новые экономические меры, направленные на исключение случаев принудительного труда при сборе хлопка-сырца, приведение размера оплаты труда за ручной сбор хлопка в соответствие с уровнем среднестатистического размера оплаты труда на рынке труда.
Члены делегации Норвежского Хельсинкского комитета отметили, что осуществляемое широкомасштабное реформирование всех сфер общественной жизни в Узбекистане вызывает большой интерес мирового сообщества, в том числе представителей институтов гражданского общества в зарубежных странах.
На встрече зарубежные эксперты поделились своими рекомендациями по обеспечению эффективности проводимых в стране реформ и выразили желание дальнейшего сотрудничества.